e
sv

Üniversitede Havacılık Bölümleri

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir çok genç üniversite adayı öğrenci, üniversitede havacılık sektörüne dair bir bölüm okuyarak yine bu sektörde meslek edinmek istiyor. Nitekim çoğundan fazlası da bunu başarıyor. Peki üniversitelerde hangi havacılık bölümleri var ve bu genç üniversite adayı öğrenciler hangi üniversite bölümlerini daha çok talep ediyor onlara bir göz atalım. Yazı sırasında Ön Lisans ve Yüksek Lisans olarak bölümleri kategori halinde sizlere sunacağız.

Ön Lisans Bölümleri

 1. Hava Lojistiği
 2. Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği
 3. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 4. Uçak Teknolojisi
 5. Uçuş Harekat Yöneticiliği

Bölümler Hakkında

Hava Lojistiği: Hava lojistiği bölümünde asıl amaç hava transportasyonu sağlayacak yetkin elemanların yetiştirilmesini sağlamaktır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bu yılın içerisinde 40 günlük pratiğe dayalı staj zorunluluğu da söz konusudur.  Bu bölümden mezun olduktan sonra havayolu firmalarında kargo bölümlerinde iş bulmanız mümkündür. Ya da kargo firmalarının hava ile ilişkili olan alanlarında da çalışmanız mümkün olabilir.

Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı’nın amacı, büyük bir hızla gelişen havacılık sektöründe yer alan ulusal ve uluslararası kuruluşlarda başarıyla çalışabilecek, ileri düzeyde yabancı dil, işletmecilik ve temel havacılık bilgileri ile donatılmış ilgili yeterliliklere sahip yönetici adayları yetiştirmektir. “Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi” unvanını alan mezunlar, tüm havayolu şirketleri, hava alanları, havaalanı yer hizmetleri, ikram ve kargo şirketleri ile diğer havacılık kurumlarında istihdam edilebileceklerdir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri:

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’nın temel amacı, havacılık sektöründeki büyümeye paralel olarak artan kabin hizmetleri personeli talebini karşılamaya yönelik takım çalışmasına yatkın, müşteri ilişkileri kuvvetli, çözüm odaklı, etkin iletişim becerisine sahip, dinamik ve operasyonel düzeydeki faaliyetlere hakim personel yetiştirmektir.

Öğrencilerin ilk yıl sonunda sivil hava taşımacılığı yapan işletmelerde 30 gün staj yapmaları zorunludur

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programını tercih edecek öğrencilerin sektörde Kabin Memuru olarak çalışabilmesi için aranan şartlar:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Yeterli derecede İngilizce bilmek (İkinci dil tercih sebebidir),
 • Bayanlar için 160 – 180 cm. arası boya sahip olmak (Boy-kilo orantılı olmalıdır),
 • Erkekler için 170 – 190 cm. arası boya sahip olmak  (Boy-kilo orantılı olmalıdır),
 • Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak,
 • Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
 • Kabin memuru üniforması giyildiğinde, vücudun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yara izi vb. bulunmamak,
 • Daha önce havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak.

Uçak Teknolojisi: Uçak Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; havacılık sektöründe hizmet veren işletmelerde imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümlerde görev yapabilirler.

Uçuş Harekat Yöneticiliği: Uçuş harekat uzmanı (dispatcher), uçuş harekatını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden, sorumlu pilotun talebi veya gerekli durumlarda uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan, sivil havacılık tarafından onaylanmış geçerli lisansa sahip nitelikli personeldir.

 

Yüksek Lisans Bölümleri

 1. Havacılık Elektrik Ve Elektroniği
 2. Havacılık Elektroniği
 3. Havacılık Ve Uzay Mühendisliği
 4. Havacılık Yönetimi
 5. Uçak Bakım Ve Onarım
 6. Uçak Elektrik – Elektroniği
 7. Uçak Gövde – Motor Bakım
 8. Uçak Mühendisliği
 9. Uçak Ve Uzay Mühendisliği
 10. Pilotaj

Bölümler Hakkında

Havacılık Elektroniği: Havacılık Elektroniği bölümü, uluslararası standartlara uygun olarak, ülkemizin bu alandaki eksikliğini gidermek ve var olan dinamikleri daha iyi noktalara taşımak adına öğrenciler yetiştirecektir.

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği: Havacılık ve uzay mühendisleri; üretim, ARGE, tasarım aşamalarında çalışırlar. Yeni bir araç üretmek, var olan aracı geliştirmek, tasarlamak üzere görev alırlar. İş imkanları çok geniştir. Kontenjanı yüksek bölümler değillerdir ve mutlaka disiplin özverili çalışma gerektiren meslek gruplarıdır. Fizik ve matematiğe son derece hakim olmak gereklidir. Aerodinamik fiziğin alt dallarından biridir ve bir hava aracı tasarımındaki en etkin noktadır.

Havacılık Yönetimi: Havacılık Yönetimi Lisans Programının amacı, tüm havacılık faaliyet alanlarında (havayolu, havaalanı, yer hizmetleri, kargo, ikram, vb.) faaliyet gösteren havacılık işletmelerinin pazarlama, muhasebe, finansman, uçuş operasyon, kalite, emniyet yönetimi gibi işlevsel alt bölümlerinde çalışabilecek nitelikte insan kaynağı yetiştirmektir.

Uçak Mühendisliği: Uçak mühendisliği, hava içinde hareket eden, uçak, helikopter, roket gibi araçlarla; silah sistemlerine ait mermi gibi yapıların tasarım ve geliştirilmesi; askeri ve sivil uçakların tasarımı bakım ve onarımıyla, insansız hava araçlarını içeren geniş bir kapsama alanına sahip olan mühendislik dalıdır

 

Elbette ki farklı bölümler okuyarak yine havacılık sektöründe kariyer yapabilirsiniz. Bu yazımız ile sizlere havacılık odaklı meslekleri sunduk ve anlattık. Kafanıza takılan bir durum olur ise bizlerle iletişime geçmeye çekinmeyin.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
 • efe10 ay önce
 • Yukarıdaki bilgilendirme yazısında Lisans yazılması gereken yere yüksek lisans yazılması gerektiğini düşünüyorum. Bir yanlışlık olmalı.

Sıradaki içerik:

Türk Hava Yolları Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayı Arıyor