e
sv

Uçakların Rengi Neden Genelde Beyaz Olur?

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Biliyoruz ki yükseklere çıktıkça hava ısısı bi hayli azalır. Bir uçak cruise sırasında ortalama -57 derecede uçuşu gerçekleştirir. Oysa ne soğuk değil mi?  Nitekim hiç birimiz bu soğuk havadan etkilenmiyoruz. Uçakların gövdeleri bu soğuklara karşı dayanıklı ve geçirgensiz üretilmektedir. Sahi, konu buralara kadar gelmişken uçaklarda havalandırma nasıl oluyor? Hiç merak ettiniz mi? Şöyle ki;

Motorlarda yakılan bir hava vardır. Yani, gelen hava artı yakıtın birleşmesi sonucu içeride patlamalar gerçekleşir. Korkmayın, bunlar normal. Sandığınız gibi büyük patlamalar mevcut değil. Sonradan o hava motorun arkasından çıkış yolu ile geri püskürtülür.

Bu püskürtülen havanın yarısı uçağın havalandırma deposuna girerken geri kalan hava aynı biçimde dışarı atılır. Depolanan bu hava kokpitte pilotlar tarafından belirlenen sıcaklığa göre ayarlanarak kabine iletilir. Peki bunları neden anlattık? Çünkü konumuz bu alanla bütünleşiyor.

Beyaz renk sıcak hava ışınlarının büyük bir paydasını geri yansıtır. Dolayısıyla gövde, sıcaklardan minimum şekilde etkilenir. Çok sıcak yaz aylarında apronda duran uçaklar için bu husus oldukça öneme sahip. Çünkü gövdenin ısınması kabinde de sıcaklığın artmasına yol açabilir.

Örneğin, aracınızı gölgesiz bir yere park ederseniz hem aracın içi sıcak olur hem gövdesi. Aynı olay uçaklar için de mevcut. Renk seçimi de bundan dolayı önemlidir. Beyaz renk güneş ışınlarının belli bir kısmını geri iletir. Dolayısıyla gelen sıcaklığın etkisi azalır.

Bilhassa koyu renkler ( siyah örneğin ) tüm sıcağı çeker. Adeta benimser ve sıcak havayı tüm gövdeye yayar. Sırf bu yüzden uçaklarda yaygın olarak beyaz renk kullanılmaktadır. Uçaklarda gövdenin ısınması ayrıca fazladan yakıt tüketimine yol açabilmektedir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Uçakların Kış Lastikleri Var mıdır?