e
sv

Uçakların Kış Lastikleri Var mıdır?

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu makalemizde uçakların kış lastiklerine sahip olup olmadığına ve gerek duyup duymadığımıza bakacağız.

Öncelikle iniş takımı nedir bi öğrenelim:
İniş takımı uçakların kalkış ve inişte kullandığı bir tekerlek takımıdır. Uçak yerdeyken destek görevi görür, kalkmasına, inmesine ve hasarsız bir şekilde taksi yapmasına yarar.

Şimdi de uçakların kar lastiğine gereği var mıymış bakalım:
Uçakların gerek duyduğu lastikler arabaların gerek duyduğu lastiklerden farklıdır. Böylece uçaklar için dizayn edilen lastikler arabaların lastikleri gibi değildir. Uçaklar viraja girince oluşan kuvvet tarafından etkilenmez. Uçaklar arabalar gibi yüksek hızlarda kavislerden dönmez, uçaklar dümdüz bir pistte ya kalkış ya da iniş için yüksek hızlarda gider. Bu sebeple uçak lastikleri lastik çevresinde düz boylamsal oluklara sahiptir. Bu oluklar, kaymayı önlemek için su ve çamuru lastiğin altına yöneltir.

Uçak lastikleri araba lastikleri gibi çekim gücü oluşturmaya gerek duymaz. Kalkışta, pervaneler ya da jet motorları uçakları ileri itmek için itiş kuvveti oluşturur. İnişte ise yavaşlamak için frenleme gücünün çoğu yine pervaneler ya da jet motorları tarafından, kısmen frenlerden sağlanır. Bu durumda lastiklerin ürettiği çekim gücü yeterli olur.

Bu sebeplerden ötürü uçaklar kış lastiklerine ne sahiplerdir ne de ihtiyaç duymaktadırlardır. Ancak pistte duran su, çamur, kar ve buz uçakların kalkış ve iniş performanslarını etkilediğinden ötürü farklı konfigürasyonlar kullanılabilir hatta uçağın kalkabilmesi için yük bile azaltılabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Genç Havacılar İçin Sektör Hazırlığı