Selam havacı dostlarım bugün sizlere uçakların neden aprondan çıkış yaparken kendi motor gücüyle( thrust reverser) değil de neden push back operasyonuna ihtiyaç duyar onu anlatacağım. Uçaklar Neden Pushback Yapar? sorusuna cevaben de diyebiliriz.

Havacılıkta birinci kural,kanun her ne derseniz deyin güvenliktir. E durum böyle olunca her bir faaliyette izin ve kurallar devriye giriyor bundan kaynaklı da uçakların apron çıkışında kendi  motor güçleri ile çıkılması yasaklanmıştır ayrıca zaten çok tehlikeli hemen bu duruları anlatalım.

1-) ‘ thrust reverser’ dediğimiz olay ile uçak istese geri geri gidebilir ancak bu şöyle bir probleme yol açacak uçak motorları ters bir şekilde çalışacak ve hava emecek bunun sonucunda operasyon esnasında apronda yerde bulunan bir parça veya başka bir şey motora zarar verecektir bunun sonucunda ise şirkete maliyetli olacak ve zaman kaybettirecek.

2-) Sıcaklık tehlikesi zaten apronda motorlar rölantide bile çalışırken verdiği sıcaklık ve ses çok rahatsız edici ki bu halde bir de motorları tersine çalıştırmaya çalışarak bunun nasıl bir seviyeye ulaşacağını az buçuk tahmin edersiniz.

3-) Pilotlar arkasını göremedikleri için arkasında veya çevresinde bulunan bina,araç,uçak vb. yerlere tehlikeli bir durum yaratacaktır bundan dolayı push back yapılırken uçağın burun altındaki kısmıdan bir yer hizmetleri personeli ile sürekli irtibat halinde bulunurlar buna ek olarak ise kule bu olayı dürbün ile izleyebilir.

3.Madde ile ilgili dipnot: Bazı uçak tiplerinde ön,arka.kanatlar,kuyruk kısında kameralar bulunurken bazı tiplerde olamayabiliyor.

Sözlük

Thrust Reversal Nedir?

Thrust reversal, adından da anlaşıldığı üzere, motorların sağladığı itiş gücünün yönünü tersine çevirir.

Thrust reversal olayını ise ilerleyen günlerde detaylı anlatırız.Eğer sizin eksik gördüğünüz veya eklemek istediğiniz bir şeyler varsa bunu belirtmeyi unutmayın kendinize iyi bakın havacılar…