e
sv

Uçak Teknisyenliği Hakkında Özet Bilgi

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uçak teknisyenliği havacılık sektöründe diğer meslek gruplarında olduğu gibi olmazsa olmazdır. Bir uçağın uçabilmesi için pilotun, dispatcherin, yer hizmetleri personelinin üstüne ne kadar görev düşüyorsa teknisyene de o kadar görev ve sorumluluk düşer. Uçağın bir arızası olduğunda ground etmek veya uçabilir diyebilmek büyük sorumluluk gerektirir.

Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Her firmanın farklı prosedürleri olsa bile genel olarak bakıldığında teknisyenliğin olmazsa olmazı İngilizce’dir. Kullanılan bütün belgeler, kartlar, manueller ingilizce olduğu için bu yabancı dil şarttır. Örnek olarak; İşe alım mülakatında size örnek cümlelerin yer aldığı bir kağıt verilerek bunları okuyup çevirmeniz beklenir. Eğer bu işi yapacaksanız ingilizcenizi şimdiden geliştirmelisiniz.İş ilanları genellikle Kariyer.net üzerinden yayınlanır bütün detaylar orada belirtilir.

Üniversitede ilgili bölümleri okuyarak teknisyen olabilirsiniz aslında. Artık lise mezunu devri kapandı çünkü. Üniversitede Elektrik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Teknolojisi vb. bölümleri okuyarak bu mesleği elde etme şansı yakalayabilirsiniz. Zamanla açılan iş ilanlarına başvurarak sürece dahil olabilirsiniz.

Avantajları ve Dezavantajları

Her mesleğin dezavantajı vardır. Çalıştığınız bölümden dolayı kışın kar, yağmur yağarken veya sıcaktan bunaldığınız bir zamanda çalışmanız gerekebilir. Ağır malzemelerle ve gürültülü ortamlarda çalışıldığı için bedeninizde rahatsızlıklar oluşabileceği gibi kulağınızda işitme kaybı da oluşabilir. Eğer kişisel koruyucu donanımlarınızı kullanırsanız bu riskleri azaltmış olursunuz tabii.

Avantaj olarak pek bir madde sayamasak bile şirket içi avantajlarınız gerçekten iyi bir seviyede olur. İndirimli (bedava fiyatına) uçuşlar, çeşitli hediyeler, altın değeri taşıyan bir sektörde çalışmak gibi bir çok avantajları vardır uçak teknisyenliğinin.

 

Zamanla terfi etme olanağınız da var bu meslekte. Çeşitli modülleri ve sınavları başarı ile tamamlayarak bir üst kıdeme ulaşma şansınız mevcuttur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Emirates Filosu İçin Yeni Kararlar