e
sv

Pilot Olmanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhabalar havacılık gönüllüleri, bu yazımda sizlere pilot olmanın olumlu ve olumsuz yönlerinde bahsedeceğim. Pilotaj mesleği, özellikle son yıllarda havacılık sektörünün fevkalade bir şekilde gelişmeye gitmesinden itibaren toplumca kabul gören bir meslek. fakat işin ayrıntısına girince pilotluğun bir çok avantajı olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmakta. İşte bugün olumlu ve olumsuz yönlerinden de bahsedeceğim.

OLUMLU YANLARI:
1) İŞ YAPARKEN GEZERSİNİZ
Tutkusunun olmasının yanı sıra, gezgin bir kişilikseniz iş yaparken yurt dışı veya yurt içi olmak üzere bir çok yer görüp gezeceğiniz kesin. Bir gün oradasınız, bir gün burada… Monotonluğa elveda, gezmeye merhaba!

2) PİLOTLUK MAAŞLARI
Havayolu pilotuysanız, ülkemizin maaş ortalamasına göre gayet rahat bir şekilde geçinebileceğiniz bir miktarda ücret alırsınız. Bu da, ailenizin eğitim ve masraflarını karşılamakta sıkıntı çekmeyeceğinize ve gelecek için yatırım yapabilmenizi sağlar.

3) PİLOTLUĞUN EVRENSELLİĞİ
Eğer 4 yıllık bir pilotaj bölümünden mezun olduysanız veya bir uçuş okulu bitirdiyseniz, PPL, SPL, CPL ve en önemlisi ATPL(Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı) alarak mezun olursunuz. Bu sertifikalar Avrupa standartlarına göre belirlendiği için, sadece Türkiye’de değil istediğiniz ülkenin bir havayolu firmasına başvurarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

4) KARİZMASI
Dediğim gibi, pilotluk karizması yüksek olan ve kabul gören bir meslektir. Tabii ki yaptığınız işin kabul görmesi değil, sizin yaptığınız işi severek yapmanız önemli. Ama pilotluk halk arasında karizmatik bir meslek olarak görülmektedir. Nasıl olsa yerden kilometrelerce yükseklikte 300 kişinin sorumluluğuyla ve üniformanızla birlikte yol alıyorsunuz. Daha karizmatik ne olabilir?

5) SIRADAN BİR HAYATINIZIN OLMAMASI
Eğer her gün düzenli bir saatte işten eve, evden işe giderek düzenli bir yaşamınızın olmasını istiyorsanız pilotluk size göre bir meslek değil. Ama eğer her gün aynı insanları aynı saatler arasında görmek istemeyip, gezeceğiniz ve farklı bir mesleğiniz olmasını istiyorsanız, pilotluk tam size göre demektir. Aslında şöyle bir bakınca, her hafta ayrı bir kabin ekibi ve tanımadığınız 300 kişi ile birlikte değişik ülkelere seyahat edilen bir işiniz varsa, başınıza tuhaf ve komik şeylerin gelmesi hiç de şaşırılacak bir şey değil.

OLUMSUZ YANLARI:
1) SAĞLIK
Dünyada bulunduğunuz noktadan ne kadar yükselirseniz, o kadar güneş ışınlarını fazla almaya başlarsınız. Buna bağlı olarak alınan radyasyon seviyesi de artar. Bu seviyeye bir de uçağın sistemlerinin yaydığı radyasyonu da ekleyince, aldığınız radyasyon miktarı bir hayli fazla olur. Bu yüzden pilotlar, düzenli beslenme ve spor yapmaya diğer mesleklere göre daha çok ihtiyaç duyar.

2) DAĞINIK UÇUŞ SAATLERİ
Pilotluk, her ne kadar güzel ve tutkulu bir meslek olsa da çalışma saatleri maalesef dengesizdir. Örneğin kendinizi bir gün sabahın üçünde uçuşa giderken, başka bir günde de akşamın on birinde evden çıkarken bulursunuz. Bu durum monoton yaşamak istemeyen biri için iyi olsa da durum kötü olabilir.

3) PİLOTAJ HATAYI AFFETMEZ!
Bu en pilotluğun en acımasız ve kötü yanı olabilir. Örneğin ticaretle uğraşan bir meslek sahibi hata yaptığında en fazla mal kaybı yaşar. Ama yolcu uçağı pilotuysanız, herhangi bir hatanızda 300 kişinin sorumluluğu sizdedir. Örneğin bir AirIndia pilotu yakın zamanda kalkıştan sonra iniş takımlarını kapatmayı unuttuğu için sürtünme kuvvetinden dolayı uçağın yakıtı tükenme seviyesine geldiği için en yakındaki havalimanına inmek(divert etmek) zorunda kalmıştı. Yani pilotaj hata kabul etmez!

4) HER YIL SINAV VE KONTROL
60 yaşında kıdemli kaptan pilot da olsanız, 23 yaşında yeni başlamış bir yardımcı pilot da olsanız, her sene 2 kez sağlık ve bilgi kontrolüne tabi tutulursunuz. Bu da şöyle kötü bir sonuç doğurur, örneğin bir pilotsunuz, işiniz varken herhangi bir hastalığa yakalandınız(solunum, kalp) eğer hastalık 1. sınıf sağlık sertifikasını almanıza izin vermiyorsa meslekten men edilmek zorunda kalırsınız.

Bence tüm olumlu ve olumsuz yanlarını karşılaştırdığımızda pilotaj işi, tutku, bilgi ve yetenek üçlüsünün bir araya gelmesiyle doğru yapılabilir. Tutkularınızın peşinden koşun ve mutlu olmaya bakın!

Yazı paylaşımı için Kuzey Sınay’a teşekkür ederiz.

(Sizde yazı paylaşımı yapmak istiyorsanız TIKLAYIN)

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Uçuş Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar