e
sv

Neden Bazı Uçak Motorlarında Spiraller Boyalı?

avatar

Pilotistan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birçok uçak motorunun içine yakından bakarsanız, ortada boyanmış spiral bir tasarım göreceksiniz. Bunlar sadece görünüş için değil; birkaç pratik amaca hizmet ediyorlar. Ne olduklarını bilmek ister misiniz? Hadi bulalım.

Boya spiralleri

Çoğu modern jet uçağı, spinner üzerine boyanmış beyaz bir spiral tasarıma sahiptir. Bunlar için endüstri standardı veya yasal bir gereklilik yoktur ve tasarımlar üreticiler ve havayolları arasında farklılık gösterir. Tüm motorlarda mevcut değildirler (örneğin, birçok Embraer uçağı genellikle bunlara sahip değildir). Farklı kalınlıklarda spiral, virgül veya kesme işareti sembolleri, toplar ve hatta Philippine Airlines tarafından kullanılan bir kasırga sembolü de dahil olmak üzere birçok farklı tasarım var.

 

Bunları kullanan sadece modern jet uçakları değildir. Alman savaş zamanı Junkers ve Messerschmitt uçakları da dahil olmak üzere daha önceki birkaç uçakta spiral tasarımlar ortaya çıktı.

Peki, neden oradalar? İki ana sebep var; motorlar hareketsizken mürettebata bunu göstermek ve kuşları motorlardan uzak tutmak için.

Yerde güvenlik

Çalışan bir jet motorundan uzak durmak, havaalanı güvenliğinde çok önemlidir. Rölantide daha küçük bir motorun bile 9 ila 10 feet arasında bir tehlike bölgesi vardır, bu motorun içine motorun emilmesi riski vardır. Daha büyük motorlar veya daha fazla güce sahip olanlar bu tehlike bölgesini artırır.

Elbette, çalışan bir motor çok gürültü çıkarır. Yer ekibi, uçak hareketlerinin ve iletişimdeki aktif motorların yanı sıra gövdedeki aktif uçak ışıklarının da farkında olmalıdır. Ancak bir motorun ne zaman çalıştığını görebilmek de önemlidir.

Bu her zaman kolay değildir. Motorlar hızla dönerken bıçaklar yarı saydam hale gelir. Merkeze belirgin bir beyaz spiral eklemek, özellikle düşük aydınlık veya karanlık koşullarda çok daha görünür bir hedef oluşturur.

Kuşları uzak tutmak

Spiral eklemenin diğer nedeni kuş çarpmalarını önlemeye yardımcı olmaktır . Uçağa kuş yutulması tehlikeli ve pahalı bir sorundur. Wikipedia tarafından bildirilen verilere göre , ABD’de yılda 13.000 kuş saldırısı var.

En kötüsü bunlar çökmelere neden olabilir, ancak bunlar neyse ki nadirdir (en yeni olanlardan biri 2019 ortalarında Ural Havayolları A321’di ). Daha yaygın olarak sapmalara veya acil inişlere yol açarlar.

Kuşları, özellikle taksi, kalkış ve iniş sırasında motordan uzak tutmak çok önemlidir. Ve beyaz spiralin buna yardımcı olduğu düşünülüyor. Spiral olmadan motor sadece siyah bir daire veya delik olarak görünecektir. Spiral, bizden daha iyi hareket algılamasıyla kuşların kaçınacağı beyaz bir daire oluşturur.

Rolls Royce, 2004 yılında havacılık yüzyılını kapsayan bir broşürde şunları söylüyor:

“Havacılık ve uzay motorlarımız, yerdeyken motorun ne zaman döndüğünü belirtmek için eğiricilere boyanmış girdaplara sahiptir. Uçuş sırasında motor yüksek hızda dönerken kuşları korkutup motordan uçmalarına izin verirken bu girdaplar titriyor. ”

Bununla birlikte, bunu destekleyecek çok az gerçek kanıt var ve bazıları bunun etkinliğinden şüphe ediyor. Ancak, bazı çalışmalar yapılmıştır. Bunlara, 1986 yılında ANA tarafından ( New York Times’da bildirilen) bir yıl süren bir çalışma dahildir ve spiraller kullanılırken kuş saldırılarında azalma olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur.

Spiraller hakkında görüşlerinizi yorumlarda bekliyor olacağız !

Soru Cevap

Hangisi bir spiral çeşidi değildir?

 • Spiral
 • Horseshoes
 • Air

Hangisi spirallerin varlığı için bir sebep değildir?

 • Yerde güvenlik
 • Kuş çarpmaları
 • Uçak süsleme

ANA tarafından yapılan çalışma hangi sene yapılmıştır?

 • 1986
 • 2001
 • 1992

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

En Büyük Kanat Açıklığına Hangi Yolcu Uçakları Sahiptir?