Son yapılan araştırmaya göre dünya nüfusunun sadece %5’i uçak ile yolculuk yapmış. Tabii bu belirlenirken hangi koşullar ele alındı bilmiyoruz ama istatistik epey bir garip gibi duruyor. %5’lik kısım içerisindeyseniz fark etmişsinizdir o anı; kalkıştan kısa bir süre sonra motorların yavaşlaması ve hatta sessizleşmesi… Peki neden olur bu? Emin olun korkulacak bir şey yok. Motorlar Kalkış Sonrası Neden Yavaşlar? şimdi onu açıklayalım.

Her şey Kontrol Altında

Kalkıştan bir süre sonra, yani yerden 1500ft yüksekliğe çıkıldığında prosedür gereği thrust lever, climb şekmesine alınır. Bu şekmede uçak, FD (Flight Director) komutunu dinler ve otomatik uçuş moduna girer. Elbette bunların olabilmesi için A/P (Auto Pilot) aktif olmalıdır. Şâyet olmaz ise komut almaz ve full thrust (tam güç) modunda uçuş seyir edilir. Bu genel bir prosedürdür ve her uçakta, her uçuşta kokpit ekibi tarafınca bilerek gerçekleştirilir.

Motorlar Neden Yavaşlıyor?

Climb şekmesinde uçuş seyir eden bir uçak, ilk climb anında FD’den gelen komutları hesap ederek burun açısını düzenler, motorlara gerekli itmeyi verir. Şâyet motorlar gereğinden fazla itmeye sahip ise thrust IDLE moduna gelir ve itme kesilir. İtmenin kesilmesi ve burunun düzeltilmesi eyleminden dolayı bu duyguyu yaşayıp, fark ediyorsunuz. Yani bu durumdan ötürü motorlar yavaşlar, sessizleşir. Kısa süre sonra tekrar itme verildiği zaman motorlar güç alır ve kısa süreli sessizlik kesilir. Ayrıca yaşanan burun hareketinden ötürü anlık olarak irtifa kaybı yaşıyormuş gibi de olabilirsiniz. Çünkü burun hareketi ile IDLE eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Yani motorlar yavaşlayıp sessizleşirken aynı zamanda burun daha düşük bir açıya düşüyor. Dolayısıyla irtifa kaybı hissiyatına kapılabilirsiniz.