Lise Mezunu Pilot Olunabilir mi?

– Öncelikle başlığımızın cevabı hayır. Sebebine gelecek olursak eğer;

Aslında birincil olarak tek maddelik bir sıkıntı var önümüzde. O da;

  • Şirketler en az önlisans derecesi mezunu istemektedir. Yani minimum 2 yıllık bir üniversite şart.

Lise mezunu olduktan sonra sadece uçuş okullarına başvurabilir ve eğitim alarak lisans sahibi olabilirsiniz. Fakat ne yazık ki o lisans belgesi sizin hiç bir işinize yaramayacaktır. Çünkü bahsi geçen birincil sıkıntılı madde engel olmaktadır. Elbette bu uçuş okulları arasına Turkish Airlines Flight Academy (THY) dahil değildir. Akademi koşulları bir pilot adayı koşulları ile aynıdır. Yani 2 yıllık bir üniversite yine şarttır.

( Bu 2 yıllık olayında açıköğretim de dahildir. )

Kuralların yanında ek olarak dönemsel eksiklikler görülebiliyor. Yaş ve dönemin henüz genç olmasından ötürü kişilik düzensizliği, mantıklı düşünememe ve hareket edememe, ego kat sayı artışı vb. olabilmektedir. Kısacası olgunluk eksikliği denilebilir. Dolayısıyla bu özelliklere sahip birisi şirketlere başvuru sırasında girdiği süreçlerde olumsuz görülüp elenmektedir ( Örnek olarak CRM Eksikliği tanımı denilebilir.) .

Pilot Olmak İçin Koşullar Nedir?

– Pilot mesleği herkesçe iyi bilinen ve gözde büyütülen bir meslektir. Elbette ki diğer meslekler ile aynı kefeye koyamayız. Lakin abartı bir yanı da yoktur. Bu da bir meslektir neticesinde. Yüksek maaşlı bir meslek… Evet maaşı yüksek. Çünkü her mesleğe ayrı bir emek gerekir. Emeğinizin yanında ona eş değer bir maaş alırsınız. Yüksek hayat standardı herkesin isteği. Fakat pilot olup aldığı maaşla hayatının tadına varan az insan vardır. Hele ki low cost bir şirkette pilotsanız… Yüksek uçuş saatleri, yorucu tempo derken evinizi kısa süreli kiralanmış otel gibi kullanmaya başlıyorsunuz. Elbette her gün uçmuyorsunuz. Haftada 4 veya 5 gün uçtuğunuzu ele alalım. Sonucunda boş gününüzde yapmanız gereken bir çok iş sizi bekliyor olacak. Şimdilik bu kadar detay yeterli bu konu başlığı için. Farklı bir başlık altında “Pilot Olmanın Dezavantajları” olarak bunları sıralarız yakın zamanda.

Koşullara geçecek olursak;

  1. Dinamik ve kaliteli bir ingilizceye sahip olmak,
  2. 35 Yaşından gün almamış olmak ( şirkete göre değişkenlik gösterebilir. )
  3. SHGM tarafından belirtilen koşullara uygun olarak Class 1 Sağlık Sertifikasına  sahip olmak,
  4. SHGM onaylı bir kurumdan/okuldan alınmış ATPL belgesi,
  5. En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak ( Lise mezunu olunca ATPL alarak pilot olabilirsiniz ama çalışamazsınız. En başta bahsedilen olay burası işte. )
Bir Kaç Tavsiye

Lise hayatınızı güzel yaşayın. Güzel dostluklar edinin, dönem sonunu iyi notlarla karşılayın.

Her zaman en iyisi için uğraşın. Olabileceklerin en iyisi tabii…

Kendi hayat kurallarınızı belirleyin. Bu sizin kişilik durumunuzu stabil tutan bir etken.

Sağlığınıza dikkat ederek yaşamaya gayret edin. İlerde pilot olduğunuz zaman hasta olmak sizin için dezavantaj olacaktır çünkü.

Spor yapın ve stresten uzak durun. Spor sayesinde sağlıklı bir yaşam sürerken aynı zamanda stres atabilirsiniz.

Zamanı geldiğinde pilot olduğunuz vakit mesleğinize sahip çıkın ve böbürlenmeyin. Ego sahibi olmayın yani. Çevreniz sizi kendi benliğinizle tanısın.

Yararlı Linkler: Turkish Airlines Flight Academy , Atlantik Uçuş Akademisi , AyJet Uçuş Okulu , SHGM

“Gökyüzünüz Bol Olsun…”