Tutkular ve aşklar daha küçük yaşlardan başlar. Herkes kendine bir ağaç belirler; önce fidanını diker, sonrasında suyunu verir ve en sonunda kendi ağacının gölgesi altında yaşamını sürdürür. Henüz genç yaşta bu sektörü hedefleyen, yani fidan dikmeye başlayan genç arkadaşlarımız için bir kaç altın değerinde tavsiye ve ip uçlarını bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz. Unutmayın, fidana yapılan hata, ağacınızın gölgesine yani size de hata yaratır..

 


  1. Meslek Seçiminizi Severek Ve Doğru Seçin: Kimi genç arkadaşlarımız bu aşamada pek zorluk yaşıyor. Bilgi eksikliğinden dolayı yanlış metotlar dahilinde yanlış mesleklere atayabiliyorlar kendilerini. En küçük misal, pilotların maaşı yüksek diye pilot olmaya karar veriyorlar. Nitekim ne mesleğe meraklılar ne de ilgileri var. Yanlış! Önce meslek seçiminizi yapın. Hemen ardından mesleği araştırın. Fiziksel ve kişisel olarak size uyumsuz değil ise mesleği daha detaylı araştırarak aklınızda yer ederek kendinizi sorgulayın ve meslek seçiminizi olumlu olumsuz değerlendirerek sonuca ulaşın.
  2. Araştırmacı Olun: Seçtiğiniz mesleği dikkatlice ve titizlikle araştırın. Meslek hakkında bilgi edindikten sonra mesleğe dair bilgilere açık olun. Unutmayın, siz meslek için aday adayısınız. Aday olmanız için kat etmeniz daha bir çok zorlu yollar mevcut. Kendinizi kasmadan ve zamanınızın büyük bir çoğunluğunu adayarak mesleğe dair mesleki araştırmalara dalmayın. Gerekeni kadar, ufak ufak araştırmalar yaparak bilgileriniz için temel oluşturun ki ileri ki zamanlarda meslek eğitiminiz aşamasında temel açıdan kendinizi eksik hissetmeyin.
  3. Sektörü Öğrenin: Seçtiğiniz meslek dışında mesleğinizin dış kabuğu olan ana sektörü de yakından takip edin. Kendi mesleğinize dair fikriniz varken diğer meslek ve sektörel bilgiler için de aklınızda yer ayırın.
  4. Yabancı Dilinizi Geliştirin: Havacılık sektörünün ana dili ingilizcedir. Nitekim sadece havacılık değil, her sektörde ingilizce şart. İş verenler artık ingilizcenin yanında ekstr 1,2 hatta 3 yabancı dil daha talep edebiliyor. En azından beklentileri o yönde 🙂 Çeşitli hobiler eşliğinde yabancı kaynaklar ile yabancı dilinizi geliştirmeye gayret edin. ”Sonuçta bugün lazım değil, yarın başlarım” diye sakın düşünmeyin. Unutmayın ki bugün, yarından bile geç olabilir.
  5. Kişiliğinizi Belirleyin: Kişiliğinizi ve tavırlarınızı eşit tutun. Kişiliklerinizi yansıtan tavırlara sahip olun. Diğer açıdan ise, kişiliğinizi sektöre göre veyahut olması gerekene yakın biçimde stabil yaomaya bakın. Nitekim yanlış kişilik yanlış sonuç doğurabilir.
  6. Hırs Yapmayın, Sadece Azimli Olun: Kesin kararlılık tutumluluğunuzu yansıtabilir, evet. Ama sırf bazı sebepler için hırs yaparak mesleğe saldırmayın. Azimli ve tutumlu olun. Olduğu gibi davranın ve hedeflerinizde taviz vermeyin. Nitekim seçtiğiniz meslek için bazı engellere rastladığınızı varsayalım. Hırs yapmayın! Mesleğe sahip olamayacağınıza emin olun. Sonucuna göre ya hedeflerinize devam edin ya da en başa dönerek yeni bir planlama girişimi yapın.
  7. Geçmişinizi Unutmadan Geleceğe Yürüyün: Nihayet dilediğiniz mesleğe tüm engellere göğüs gererek sahip olduğunuz. Peki, sahi o engeller? Sizin gibi kaç genç daha bu göğüs gerecek? Gerebilecek güce sahip olabilecekler mi? Bencil olmayın ve o genç arkadaşlara kol kanat gerin. Ellerinden tutun ve kazanımları için her şeyi yapın. Empati kurun biraz, sizde ne badireler atlattınız değil mi?

”Güler Yüzünüz Hiç Eksik Olmasın;

Gökyüzünüz Bol Olsun…”   🙂