En Güvenli Hava Yolları konusu 2020 yılına girerken de havacılık güvenliği Boeing 737 MAX’lerin uçuşlarının yasaklanmasından dolayı hala gündemde olan bir konu. Eğer uçuştan korkan biriyseniz artık korkmayın, dünyadaki en güvenli hava yollarının listesi paylaşıldı.
AirlineRatings.com, en güvenli hava yollarını sıralayan bir liste yaptı ve Qantas tekrardan en üstte yerini kaptı. Avustralya’lı bayrak taşıyıcısı önceden bu ödülü 2014, 2015, 2016 ve 2017 yılında; 2018 yılında ise diğer hava yollarıyla bu ödülü paylaşmıştı.

2018 yılında, AirlinesRating.com’un en iyiyi seçememesinden ötürü “en” 20 hava yolu tarafından paylaşılmıştı. Bu yıl Qantas 7. kez listede birinci oldu, bundan dolayı; uçağa binmekten korkarak tatile gidiyorsanız, Avustralya bu sene sizin için iyi bir seçenek olabilir.

LİSTE HANGİ FAKTÖRLERE GÖRE HAZIRLANIYOR?

AirlineRatings.com hava yollarının sıralamasını belirlemek içim bazı anahtar etkenlerle onları sınadı. Anahtar etkenlerden hava yolunun yıl içerisindeki kazaları ve yaşadığı ciddi olaylardı. Site, liste hazırlanırken hava yollarının yaşadığı küçük olaylara dikkat edilmediğini söyledi. Çünkü küçük olaylar sık sık yaşanıyor ve bir hava yolunun güvenlik puanı bu küçük olaylarca belirlenemez.
Site ayrıca pilot eğitimine, havacılık denetimlerine ve devlet denetimlerine, filo yaşı ve hava yolunun finansal pozisyonuna baktı.

Avustralyan sitenin baş editörü Geoffrey Thomas: “Bütün hava yolları her gün olaylarla karşılaşıyor ve çoğu uçak üretim hatası, hava yolu operasyonel problemleri değil”, dedi ve ekledi: “İyi bir hava yolunu kötü hava yolundan ayıran şey uçuş ekibinin kriz anında nasıl davrandıklarıdır.”
Qantas geçtiğimiz 60 yılda ölümcül bir olay yaşamadı ve uluslararası güvenlik standartlarına katkıda bulundu. Avustralya’lı hava yolu, uçağın ve uçuş ekibinin hareketlerini kaydeden İleri Seviye Hava Navigasyon Sistemi’nin kurulmasında öncü oldu. Ayrıca, otomatik inişler için Küresel Navigasyon Uydu Sistemi’nin geliştirilmesinde yardımcı oldu.

BAŞKA KİM LİSTEYE GİRDİ?

Qantas dışında en iyi 20’ye girenler şu şekilde: Air New Zealand, EVA Air, Etihad, Qatar Airways, Singapore Airlines, Emirates, Alaska Airlines, Cathay Pacific Airways, Virgin Australia, Hawaiian Airlines, Virgin Atlantic Airlines, TAP Portugal, SAS, Royal Jordanian, Swiss, Finnair, Lufthansa, Aer Lingus ve son olarak KLM.

LİSTEYE KİM GİREMEDİ?

Önceki yıllarda listeye girmelerine ragmen, British Airways, ANA, American Airlines ve United Airlines bu sene ilk 20’ye iremedi. Thomas’a göre, British Airways listeye yaşlanan filosundan ötürü giremedi. Diğer hava yollarının ise çözmeleri gereken problemler var.

BÜTÇE GÜVENLİĞİ

Eğer Qantas cebinize biraz pahalı geliyorsa şanslısınız ki AirlineRatings.com ayrıca en güvenli düşük bütçeli hava yollarının da bir listesini yaptı. Ana listede olduğu gibi bu listede de hava yollarının yaşadığı küçük olaylar hesaba katılmadı.
Sıralanmamış, sadece alfabetik olrak sıralanmış olsa da bu hava yollarının hepsi Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Operasyonel Güvenlik Denetimi’nin denetimlerinden başarıyla geçti. Liste şöyle:
Air Arabia, Flybe, Frontier, HK Express, IndiGo, Jetblue, Volaris, Vueling, Westjet.

AirlineRatings.com’un listeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? İlk 20’yi hazırlayanlara katılıyor musunuz? British Airways ve Amerikan hava yollarını bu listeye dahil eder miydiniz? Yorumlarda size göre en güvenli hava yolunu belirtebilirsiniz.