e
sv

Dispatcher Nedir Ve Ne Yapar?

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dispatcher Nedir?

Dispatcher, özet olarak yer pilotu olarak adlandırılan bir tür meslektir. Pilotlardan önce mantık çerçevesi içinde o uçuşu sanal olarak ( tüm verileri toparlayarak zihinde canlandırma, ileri görüş ) yaşarlar. Tam ismi Flight Dispatcher’dır. Türkçe olarak baktığımız zaman Uçuş Hareket Uzmanı diyebiliriz. Havayollarına bağlı olarak çalışırlar.

Genel Bilgi

Dispatcherlar bir uçuşu planlayan ve yöneten kişilerdir. Yanlış anlaşılmasın, elbette pilot değillerdir. İkisini şöyle ayırt edebiliriz;

 • Pilotlar uçuş verilerini göze alarak uçağı yönetir.
 • Dispatchler ise uçuş verilerini yöneterek hazırlar ve pilota sunar. Uçuşu ise sadece takip eder ve verilerin stabilliğini korur.

Sorumlulukları sadece tek bir uçakta değil, bir çok uçuşu gerçekleştiren bir çok uçaktadır. Birden fazla uçuşu takip eder ve yönetirler. Peki verileri hazırlarken nelere dikkat ederler?

 1. Uçuş meydanlarının güncel koşulları,
 2. Alternatif meydanlar,
 3. Notamlar,
 4. Metarlar,
 5. Uçak bakım durumu,
 6. Planlanan rota üzerinde ki hava koşulları,
 7. Yükleme ve ağırlık,
 8. Operasyonel bilgiler,

Planlamalar ortalama olarak bir uçuştan 3 saat önce belirtilen maddeler ele alınarak yapılmaktadır. Pilotlar olası bir olumsuz koşulda şirketle, yani dispatcher ile irtibata geçer ve uçuşu beraber koordine ederler. Ayrıca, dispatcherlar meteoroloji eğitimi alıyor ve hava radarını okuyabiliyorlar. Çalışma mekanları şirket merkezleri ve kısmen olarak da meydanlardır. Maaşları 3500TL ile 4500TL arası şirkete göre değişmektedir. Bu mesleğe sahip olmak için minimum Ön Lisans ( 2 yıllık ) mezunu olmanız gerekmektedir. Okuduğunuz bölümün pek bir önemi yoktur. Her bölümden işe alımlar gerçekleşiyor. Dilerseniz 2 yıl süreli olan Uçuş Harekat Uzmanlığı bölümünü üniversitede de okuyabilirsiniz. Bunlar size bırakılan tercihlerdir. Hop diye bu mesleğe geçiş sağlanamıyor elbette. SHGM onaylı bir lisansa sahip olmanız gerekmektedir. Bu lisansı SHGM yetkili özel şirketlerce verilen eğitimleri alarak elde edebilirsiniz. Üniversitede bu bölümü okuyarak da lisans sahibi olabilirsiniz. Özel şirketlerde lisans fiyatları 12.000 ila 16.000 arasında değişmektedir.

Ön Koşullar

SHGM tarafından belirlenen ön koşullar şunlardır;

 1. 21 yaşından gün almış olmak.
 2. En az ön lisans programlarının birinden mezun olmak.
 3. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan veya denkliği belirlenen İngilizce sınavlarının birinden en az 50 veya eş değeri puan almak.
 4. Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezlerinde yapılan muayene sonucunda, uçuş harekât uzmanı görevlerini yerine getirmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir fiziksel ya da akli hastalığa sahip olmadığını, merkezi sinir sisteminin normal olduğunu, gözlüklü ya da gözlüksüz en az 6/9 görme keskinliğine sahip olduğunu, yeterli işitme kapasitesine sahip olduğunu, kulak, burun ve boğaz fonksiyonlarının normal olduğunu belgeleyen sağlık kaydına sahip olmak.

Detaylı koşullar için SHGM sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

[su_button url=”http://web.shgm.gov.tr/tr/sikca-sorulan-sorular/285-ucus-harekat-uzmani-olmak-icin-gerekli-sartlar-neler” style=”3d” background=”#f6f6f6″ color=”#136ea2″ center=”yes” icon=”icon: external-link” icon_color=”#136ea2″ desc=”SHGM Ön Koşullar sayfasına gider.”]Ziyaret Et[/su_button]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Katar Havayolları, 10 Tane A321neo’yu Uzun Menzilli Varyasyona Çeviriyor