e
sv

Covid-19’un Havacılığa Etkileri

avatar

Şeyda ÖZDOĞAN

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin’in Wuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan, Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde küresel salgın olarak ilan edilen Korona virüs salgını yalnızca sağlımızı tehdit etmekle kalmayıp, ekonomik anlamda da küçükten büyüğe her sektörü derinden etkiledi. Virüsün hızla yayılması sonucu ülkelerin sınır kapılarını kapatmalarıyla ve ülke içi seyahat sınırlandırmalarının getirilmesiyle birlikte, havacılık pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Sivil havacılığın tamamen durduğu, uçuşların ileri tarihlere ertelendiği, gökyüzünün yalnızca sayılı kargo uçaklarıyla buluştuğu şu günlerde, en çok merak edilen konulardan biri de sivil havacılığın kendi normaline ne zaman döneceğidir. Küresel anlamda büyük bir değişimin içerisinde olmanın verdiği bilinmezlik, eski normale duyulan özlemi arttırsa da Covid-19 sonrası yaşanacak dönemde eskiye dönüş mümkün olmamakla birlikte hepimiz için yeni bir normale geçiş olacağı aşikardır.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü olan ICAO (International Civil Aviation Organisation), Covid-19’un sivil havacılık üzerindeki ekonomik etkilerini inceleyen bir belge yayımladı. Virüsün 2020 yılı için uluslararası yolcu trafiğine olası etkileri belgede farklı senaryolarla anlatıldı.

Birinci senaryo “V” şekline benzetilirken içeriği özetle aşağıdaki gibidir:

 • Mayıs ayı sonu iyileşmeye başlama sinyalleri beklenmektedir
 • Havayolu şirketleri tarafından sunulan koltuklarda toplam azalmanın %38 ile %55 arasında olduğu öngörülmektedir
 • Toplam yolcu sayısında 861 ile 1,292 milyon azalma olacağı düşünülmektedir

Senaryonun “V” şekline benzetilmesinin sebebi ise hızlı ve keskin bir düşüşün ardından yine hızlı ve keskin bir yükselişin beklenmesidir.

İkinci senaryo “U” şekline benzetilmiş ve özetle aşağıdaki gibidir:

 • Havacılığın tekrar başlamasının 3. çeyrek ya da daha sonrasında gerçekleşeceği düşünülmektedir
 • Havayolu şirketleri tarafından sunulan koltuklarda toplam azalma %48 ile %71 arasında öngörülmektedir
 • Toplam yolcu sayısında 1,108 ile 1,524 milyon azalma beklenmektedir

“U” şekline benzetilmesinin sebebi net bir düşüş, minimumlara ulaştıktan sonra stabil ilerleyiş ve ardından yine net bir yükselişin beklenmesidir.

Değerlerin virüsün bıraktığı etkilere, sonuçlarının ağırlığına, yolcuların yeniden havayolu taşımacılığı ile seyahati tercih edecek güveni duymalarına ve ekonomik durumlara göre değişiklik gösterebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yine ICAO’nun paylaştığı verilere göre havacılık, kendi tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir krizle yüz yüze gelmiştir. Bu kriz sonucunda dünyada havayolu ile taşınan yolcu sayısının %44 ile %80 arasında bir azalma göstereceği tahmin edilmektedir.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği olan IATA, Covid-19’un havacılık sektörüne ilişkin etkilerini araştırmak üzere ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’yı da içine alan 11 ülkede gerçekleştirdiği araştırmayı yayımladı. Bu araştırma sonucu elde edilen bilgilere göre dünya genelinde yolcuların %40’ının hava yolu seyahati için Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasının ardından en az 6 ay beklemeyi düşündüğünü açıkladı.

Tüm bu değerlendirmelerin beraberinde Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü olan ICAO, Korona virüs sonrasında sivil havacılığı bekleyen zorlu döneme ilişkin bir çalışma grubu kurduğunu duyurdu. IATA’nın da açıklamaları ICAO’yu destekler nitelikte oldu. Havacılık otoriteleri sivil havacılık sektörünün pandemi temelli yaşadığı kriz sonrası iyileşme gösterebilmesi için dünya genelinde eş güdümlü bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini savunuyor ve bu konu üzerine çeşitli toplantılar düzenlenerek gerekli adımlar atılıyor.

Türkiye’de ise son durumlar şöyle

Mart ayında iptal edilmeye başlanan uçuşların önümüzdeki günlerde yavaş yavaş tekrar başlaması söz konusu. Türk Hava Yolları, Korona virüs tedbirleri kapsamında kısıtlanan uçak seferlerinin yakında tekrar başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre 4 Haziran tarihinde iç hatlar, 10 Haziran tarihinde dış hatlar olmak üzere uçuş yasakları sona eriyor. Cumhurbaşkanı tarafından normalleşme sürecine giriş için yeşil ışığın yakılmasının ardından, THY yetkilileri uçuş planlamasının yapıldığını duyurdu. Haziran, temmuz ve ağustos ayları için yapılan uçuş planlamasında iç hatların tamamının açılacağını belirten yetkililer, dış hatların kademeli olarak açılacağını da eklediler.

 

Havayolu taşımacılığı yüzyılımızın vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir parçasıdır. Dünya Sivil Havacılığı belki de tarihinin en büyük krizini yaşamaktadır ancak yaşamakta olduğumuz düşüş ve bu düşüşü muhtemel takip edecek olan durağan sürecin ivmeli bir yükselişinin olması da kaçınılmazdır. Yine gökyüzünde buluşacağımız o umutlu, güzel günlere!

 

Şeyda Özdoğan

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

En Güvenli Hava Yolları