e
sv

Boeing B777x ve GE9X

avatar

Pilotistan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Boeing’in en büyük çift motorlu uçağı olan 777X, önümüzdeki ay piyasaya sürülecek. Uçak, katlanır kanat uçları ve yeni GE Aviation GE9X motoru ile kompozit kanatlara sahip olacak. Boeing’in bir duyurusuna göre, her iki GE9X motoru da yakın zamanda Boeing’in Everett montaj tesisindeki ilk uçuş test uçağına kuruldu.

GE9X Motoru

Rekor kıran GE9X motoruna daha yakından bakalım. Her şeyden önce, GE9X motoru dünyanın en büyük turbofan motorudur. Motor, bir Boeing 737 gövdesiyle aynı boyuttadır. 14.5 metrelik bir sedef içinde yer alır ve kompozit fan çapı 11 metreden fazladır.

GE Aviation’a göre, GE9X, GE tarafından üretilen en çok yakıt tasarrufu sağlayan ve en sessiz faaliyet gösteren jet motorudur (itme başına itme bazında). Ayrıca, herhangi bir GE motorunun en düşük NOx emisyonlarına sahiptir(itme başına).

 

 

GE9X vs GE90

GE9X motoru dünyanın en büyük jet motoru olabilir, ancak en güçlü değildir. Aslında GE90, hala dünyanın en güçlü motorudur. GE9X motoru 105,000 pound itme üretirken, 2002’de GE90-115B jet motoru dünya rekorunu belirleyen 127,900 pound itme üretti. Bununla birlikte, aerodinamik verimliliği ve daha büyük 118 metrelik kanadı nedeniyle 777X, GE90 Boeing 777’den daha az itme gerektirecektir.

GE90 22 fan bıçakları varken, GE9X motor sadece 16 azalan ağırlık ve artan verimlilik vardır. Ayrıca, GE9X motoru daha yüksek baypas ve sıkıştırma oranlarına sahiptir ve yakıt verimliliğini GE90 üzerinden %10 oranında artırması beklenmektedir. 27:1 (19:1 GE90 için) yüksek basınç oranı yaklaşık 100 derece Fahrenheit tarafından hava sıcaklığını artırır. Sıcaklıktaki bu artış, verimlilikte bir artışa ve yakıt yanıklarında bir azalmaya yol açarken, motor ve bileşenleri üzerinde de zordur. Sonuç olarak, GE geçmişte motorlarda kullanılan malzemelerden daha büyük bir ısı direncine sahip oldukları için, birleştirici ve türbine monte edilen parçalar için Seramik matris Kompozit malzemeleri kullandı.

Test Uçuş

GE9X, geçen yılın Mart ayında ilk kez test edildi. Şu anda, bir GE9X motoru, motorlarından birinin yerini alan bir Boeing 747’de özel olarak tasarlanmış bir pilona monte edildi. Mojave Çölü üzerindeki bu ilk test uçuşu çok iyi gitti.

Boeing 747’de montaj halde olan bir GE9X;

Ancak, Boeing 777X üzerindeki ilk test uçuşu yaklaşıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor. Tüm test uçuşları iyi giderse, Emirates, 2020’in ortalarında 777X’in operasyonlarını başlatmak için planlara başladı bile…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
 • semihkutluk2 sene önce
 • Bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık 👏

  Avatar
  • Pilotistan2 sene önce
  • Görüşünüz için teşekkür ederiz. 🙂

Sıradaki içerik:

THY Yeni Model Uçakları İle Nasıl Bir Strateji Uygulayacak?