Havacılıkta Kadın Yüzdesi Neden Bu Kadar Düşük?

Çoğu insan bir pilot hakkında düşünceye kapıldıklarında, genellikle bir erkek figürü hayal ederler. Gerçekten de, kadınlardan daha fazla erkek pilot sektöre hâkimdir. Her yıl, kadın pilotların sayısı artmaya devam etmesine rağmen, kadın ve erkek pilotların sayısında hala önemli bir boşluk var. Ve havayolu yönetiminin üst kademelerinde, erkek egemenliği oldukça keskindir.

Havacılıktaki kadın sayısı artmaya devam ediyor

Bir CAPA çalışmasına göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pilotların %4,4’ü kadındır. Bununla birlikte, on yıllık bir süre zarfında, kadın pilotların payı %3,7’den %4,4’e yükselmiştir. İngiltere’de, havayolu pilotlarının %4.3’ü on yıl önceki %3.4’ünden kadındır.

United, 2018’de havayollarında 900’ün üzerinde kadın pilotu vardı, Delta 700’e yakın bir yerde kaldı, Amerikan’da 600’ün tepesinde kaldı. British Airways, Air Canada, Air India, KLM ve Cathay Pacific gibi diğer büyük havayolları da kadın pilotlardan önemli bir paya sahip.

Havacılıkta kadınların klişeleri

“Tramvay dolgusu” gibi ifadeler havacılıkta kadınları çevreleyen negatif kalıpları güçlendirir. Gerçekten de, havacılıktaki çoğu kadın kabin ekibinin bir üyesi olarak çalışmaktadır. Bunun bir kısmı, Altın Havacılık Çağı’nda kadın ve erkek için standart rollerden geliyor. Hava yolculuğu başladığında, uçuş görevlilerinin fikri, güvenliğin yanı sıra gökyüzünde misafirperverliği sağlamaktı.

Ancak günümüzde, havayolları ve meslek grupları daha fazla kadın pilotu işe almak için ekstra bir yol kat ediyor. Uçuş akademileri ve meslek kuruluşları, daha fazla kadını havacılık dünyasına girmeye teşvik etmek için kaynakları bir araya getirir ve hizmetleri destekler. Bunlar arasında Uluslararası Havacılıkta Kadınlar ve Uluslararası Kadın Havayolu Pilotları Derneği gibi kuruluşlar yer almaktadır.

Daha fazla kadın pilot olacak mı?

Kısacası evet! Pilotların bulunmamasına yönelik çözümün bir kısmı, hem cinsiyet, hem ırk ya da etnik köken açısından alanın çeşitlendirilmesini içerir. Hiç kuşkusuz, dünya genelinde, birçok havacılık pazarı pilotlar için büyük talep görüyor.

American Airlines gibi birçok havayolu şirketi, kadınların tarih ve kokpit ekibindeki rolünü vurgulamak için aktif bir çaba sarf ediyor.

Umarız, gelecekte kadın pilotların sayısı artar. Havacılıkta kariyer yapmayı düşünen genç kadınlar için pilot olarak bir meslek oldukça faydalı olabilir. Büyüme ve seyahat olanakları ile bir pilotun işi zorlukları olmadan değil, cinsiyetten bağımsız olarak başvurulara açık olmalıdır.