Akaryakıt Hidrant Aracı Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu yazı da akaryakıt hidrant aracı kullanım alanlar nelerdir? Konusu hakkında bilgi verilmiştir. Araç üzerinde dispenser bulunur. Dispenser üzerinde sayaç, hortum, mikrofiltre gibi parçalar bulunduran bir çeşit yardımcı araçtır. Hidrant musluk yani vana manasına gelir ve akaryakıt hidrant aracı havacılık sektöründe yakıt ikmali yani yakıt takviyesi yapılmasında kullanılır. Aynı zamanda büyük havalimanlarında yer altı hidrantları da bulunmaktadır. Yakıtın yakıt deposuna pompalanma hızı 1 dakikada 3000 litreye kadar çıkabilmektedir. Dispenser de 4 tonla 5 ton arasında akaryakıt taşınabilir. Ortalama bir uçağın yakıt ihtiyacı 5 tondur.

Akaryakıt Hidrant Aracıyla Nasıl Yakıt Takviyesi Yapılır?

Uçak yakıt deposuna yakıt takviyesi uçuş öncesi veya uçuş sonrası yapılmakta ve seyir halindeyken de acil durumlarda yapılabilmektedir. Uçağın kanatlarında ki girişe bir tankerli sistemde olan akaryakıt hidrant aracı yaklaştırılıp araç üzerinde ki hortumlar uçağın yakıt depo girişine bağlanır. Akaryakıt hidrant aracı üzerinde ki sayaç ve mikrofiltreyle yakıt aynı zaman da yabancı maddelerden ayrıştırılarak basınç seviyeleri de kontrol edilir. Yakıt kontrollü olarak uçağa takviye edilmiş olur. Deniz araçlarına akaryakıt hidrant aracı iskeleden hortum yardımıyla yakıtın basıncı kontrol edilerek aktarım yapılmaktadır.

Akaryakıt Hidrant Aracı Kullanım Alanları

Havacılık sektöründe; Yolcu uçaklarına, kargo uçaklarına, özel tasarım savaş uçaklarına akaryakıt takviyesi yapılmasında kullanılır. Deniz taşımacılığı sektöründe yolcu kapasitesi yüksek olan gemi, yat, vapur gibi deniz taşıtlarına akaryakıt hidrant aracı ile yakıt takviyesi yapılır. Devasa yatların yakıt ikmalleri bu hidrant aracı sayesinde sorunsuz yapılabilmektedir. Karada ki araçlar için akaryakıt hidrant aracı yerine yer altı hidrantları kullanılır genelde benzin istasyonlarında olan sistemdir. Özel durumlarda hava da seyir halinde ki savunma uçaklarına akaryakıt takviyesi helikopter yardımıyla yapılabilmektedir.