Air Starter Aracı Ne İşe Yarar?

Uçak ve daha birçok uçak taşıma aracı için air starter veya diğer adı ile air starter unit ile anılan sistemler kullanılır. Bu teknoloji uçakların havalanması için son derece gerekli olan bir durumdur. Air starter aracı ne işe yarar sorusunun sıklıkla sorulmasının arkasında yatan neden de uçaklar ve diğer uçan araçlar için son derece gerekli bir alet olmasından kaynaklanır. Eğitimler sırasında verilen bilgiler arasında ilk ve temel olduğunu söylemek de yanlış bir durum olmayacaktır. Aslında uçağa binen birçok kişinin kullanımını fark ettiği ama isim veremediği bir ekipman olduğu da kesindir.

Nedir?

Uçağın hareket etmesi için ani ve yüksek şekilde güç kullanması gerekir. Uçağa seyahat etmek için bile binen kişilerin kalkış anında fark ettikleri bir itekleme gücü olduğu kesindir. Air starter uçağın geçici şekilde ve genelde kalkış anlarında hareketlilik kazanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Aksi durumda gereken ani havanın motora ulaşması sağlanamaz ve kalkış sırasında sorun yaşanır. Bunun için kullanılan sistem literatürde air starter unit olarak adlandırılır.

Görevi Nedir?

Bazı uçaklarda gereken bir özellik olan yüksek basınçlı havanın temin edilmesi görevine uygun olarak tasarlanmıştır. Uçakların kalkışları sırasında ilk motor hareketi için gerekli olan bir yüksek basınç ve hava gereksinimi vardır. Uçak kalkışı sırasında uçağın arkadan iteklenmesine benzer bir his yaşanmasının nedeni de budur. Bu yüksek basınçlı havanın karşılanmasını sağlamak için özel bir şekilde tasarlanmış bir araç olduğunu söylemek doğru olacaktır. Görevi kalkış sırasında gereksinim yerine getirmek ve uçağın ilk hareketine destek olmak olarak açıklanabilir. Yeni nesil uçakların bazılarında ise bu ekipman uçağın kendi özelliği olarak tasarlanmıştır.