Apron Kuralları Nelerdir?

Apron uçak pisti olarak değerlendirilen alan apron kuralları nelerdir? Şeklinde soruyu da kişilerin aklına getirmektedir. Uçakların güvenli bir şekilde iniş yapması ve en uygun şekilde piste yanaşabilmesi için bu kurallar oldukça gereklidir. Bütün bu kurallar nedir şeklinde bir ifade gerekirse şunları dile getirmek doğru olacaktır.

Apron Görevlilerinin Önemi

Apron kurallarını dizayn eden ve aprondaki hakimiyeti elinde tutan kimseler apron görevlileri olan yer hizmetleri memurlarıdır. Görevliler ellerinde bulunan telsizler sayesinde kule ile iletişim kurarak bu şekilde uçağın inişini sağlamaktadırlar. Memurlar dubalar ile uçağın iniş yapacağı alanı ve valizleri indirebilecekleri mekânları belirleyerek güvenliği sağlayabilirler. Yer hizmetleri memuru telsiz ile uçak görevlisi ile de bir iletişim kurabilir. Burada en önemli kurallardan birisini bu yer hizmetleri memurları oluşturmaktadır.

Uçak Park Ekipmanları

Apron kuralları her hava alanının sahasına ve pistin bazı özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden park ekipmanları bu alanda güvenli bir yanaşmayı etkilemektedir. Park ekipmanları hakkında bilgi almak ve çeşitli kurslara katılmak çalışanlar için oldukça avantaj teşkil etmektedir. Apron içerisinde kullanılan araçlar he biri kişilerin işlerini pratik hale getirmektedir. Park ekipmanları kişilere uçak yükleme indirme yolcuların güvenli bir şekilde araca binmesi ve birçok konuda güvenlik sağlamaktadır. Özellikle gece uçak inişlerinde led lambası ile kullanılan ekipmanlar pilotun da inişini kolaylaştırmaktadır.

Yolcu İle İletişim Kuralı

Apron kuralları içerisinde dikkat gerektiren bir diğer husus da apron çalışanların yolcular ile iletişim kuralıdır. Apron çalışanları yolcular ile birebir iletişim kurmasından dolayı diksiyon kılık kıyafet ve diğer bütün unsurlara dikkat eden kişilerden seçilmesi esas olacaktır. Bütün bu kurallara uyum sağladıktan sonra apronda güvenli bir iniş sağlanacaktır.