Havacılık Bölümü Nedir?

Havacılık bölümü üniversitelerde bulunan bölümler arasında prestijli bir bölümdür. Havacılık bölümü temel olarak hava alanında tüm departmanlarda çalışacak personel yetiştirmeyi hedefler. Dolayısıyla kişinin alacağı eğitim yapmak istediği iş ve çalışmak istediği departman ile doğru orantılıdır. Buna ek olarak havacılık mezunları tüm hava yolları şirketlerinde ve bu şirketlerin tüm departmanlarında iş imkânı bulabilir. Devlete bağlı havacılık kurum ve kuruluşlarında çalışabilmek için adayların KPSS sınavına girmesi ve istenen başarıyı sağlaması gerekir.

Havacılık Bölümü Okumak İsteyenler İçin Tavsiyeler

İşletme temelli dersler alındığı için işletmecilerin yaptığı işlerle paralel işler yaparlar. Bu işte çalışırken aldığınız maaş, diğer sektörlerde olduğu gibi havacılık sektöründe de çalıştığınız firma ve bu firmadaki pozisyonunuz ile doğru orantılıdır. Her meslek grubunda olduğu gibi havacılıkta da işini severek yapmak işi kolaylaştırır. Sadece işin maaş kısmıyla ilgilendiğiniz işi yapmamanız sizin adınıza daha doğru olur. Çünkü sevmediğin bir işe bir yere kadar katlanabilirsin. Her sabah işe mutsuz gitmek, pazartesi sendromuna maruz kalmak hayatı çekilmez kılabilir. Bunları da hesaba katarak eğer gerçekten sevdiğiniz bir meslek ise bu bölümü size tavsiye ederim.

Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri ve Havacılık Yönetimi Arasındaki Fark

Havacılık Yönetimi, dört yıllık bir lisans programıdır. Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri ise iki yıllık bir ön lisans programıdır. Lisans programından mezun olmak ile ön lisans programından mezun olmanın farkı iş hayatında ortaya çıkıyor. Bu iki programda verilen dersler paralel olmakla beraber lisans programı olan Havacılık Yönetimi daha detaylı, ön lisans programı olan Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri ise daha yüzeysel olarak dersleri ele alır. İki bölüm arasında keskin bir fark yoktur. Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri mezunları, dilerse DGS sınavı vasıtasıyla lisansa tamamlayabilir.