Hava Trafik Kontrol Merkezi Görevleri Nelerdir?

Hava trafik kontrol merkezi, hava trafiğinin daha düzenli şekilde kontrol edilmesini ve yönlendirilmesini sağlar. Bu amaç uğruna trafik hava kontrol merkezleri baz görevleri yerine getirmek zorundadır. Hava kontrol merkezlerinin görevleri ise şu şekildedir;

  • Hava araçlarının havadaki hareketlerini doğru şekilde yönlendirmek,
  • Hava araçları ile radar ya da telsiz iletişimini sağlamak,
  • Tüm hava araçlarını hava durumu hakkında bilgi sağlamak,
  • Pist üzerinde gerçekleşen hareketleri kontrol etmek,
  • Uçaklar arasında olması gereken minimum mesafeleri kontrol etmek,
  • Hava araçlarının inişleri esnasında tüm çevre hareketlerini kontrol etmek ve düzenlemek.

Hava Trafik Kontrolörü Nedir?

Hava trafik kontrolörü, tüm hava araçlarının daha emniyetli şekilde uçuşların sağlamak için gerekli kontrolleri yapan doğru hava akışını sağlayan meslek grubudur. Hava trafik kontrolörü, hava araçlarını kullanan pilotlara yol boyunca talimat, bilgi ve tavsiye verir. Bu sayede teknoloji ile beraber hava sahasındaki kontrol daha doğru ve emniyetli şekilde sürdürülmüş olur. Hava trafik kontrolörü, hava sahası içerisinde hava trafiğinin doğru şekilde ilerlemesini sağlayan meslek grubudur. Sadece kontrol amaçlı değil aynı zamanda acil durum esnasında da Hava trafik kontrolörü gerekli müdahaleyi yapmak durumundadır.

Hava Trafik Kontrolörünün Verdiği Talimatların Önemi

Hava trafik kontrolörünün verdiği talimatlar hava trafiğinin doğru şekilde yürütülmesini sağlarken aynı zamanda da hayati bir önem taşıyabilir. Hava trafik kontrolörünün pilotlara verdiği talimatlara kesinlikle uyulmak zorundadır. Çünkü hiçbir pilot Hava trafik kontrolöründen gerekli izinleri almadan hava aracını iniş ya da kalkış yaptıramaz. Özellikle hava durumunun kötü olduğu zamanlarda Hava trafik kontrolörünün verdiği bilgiler hayati önem taşımaktadır. Gerekli bilgiler ve talimatlar doğrultusunda hareket edilerek hem yolcular için hem de pilotlar için daha emniyetli bir uçuş sağlanabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

DLR Sınavı Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478