DLR Sınavı Nedir?

Dünyada birçok havayolu firmasının yaptığı, ülkemizde ise yalnızca Türk Hava Yollarının yaptığı bir sınavdır. DLR’nin açılımı Almanca Deutsches Zentrum für Luft und Raumfahrt olup Türkçede Alman Havacılık ve Uzay Dairesi anlamına gelir. DLR Sınavı Nedir? Sorusunun kısaca karşılığı Türk Hava Yollarında pilot olabilmek adına pilotluk yeteneklerinizi sorgulayan bir sınavdır. Sınavlar geçmişte Hamburg’da DLR Test Merkezi’nde yapılıyordu. Türk Hava Yollarının fazlalaşan pilot ihtiyacından dolayı, Alman Havacılık ve Uzay Dairesi gözetiminde, Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı bünyesinde hazırlanan sınav salonunda yapılmaktadır. Her ne kadar sınavlar Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı tarafından belirlenen yerde yapılsa da dlr sınavı değerlendirmesi Almanya’da yapılmaktadır.

DLR Sınav Süreci

DLR Sınavı iki kısımdan oluşur ve DLR1, DLR2 ismiyle anılır. Genellikle ilk kısım teknik bilgilerden oluşmaktadır. Amaç kişinin teknik kabiliyetini ölçmektir. İkinci kısım ise katılımcının psikolojik yeterliliğini ölçmeyi hedefler. Ayrıca DLR1 sınav formatı şeklindedir, ikinci sınav DLR2 ise mülakat şeklinde yapılıyor.

DLR1 Sınavı 10 modülden oluşuyor. Bunlardan 7 tanesi yetenek 3 tanesi ise bilgi modülüdür. Sınav dokunmatik ekranlardan oluşan bilgisayarlarda, kulaklık ve joystick yardımı ile Computer Based Test denilen küçük oyunlardan ortaya çıkan testler ile yapılır.

DLR1 Modülleri Nelerdir?

DLR1 sınavında sorulan 10 modül aşağıdaki gibidir;

1) Physics Modülü: Kişinin fizik seviyesini ölçer.

2) Mathematics: Kişinin matematik seviyesini ölçer.

3) English: Kişinin İngilizce seviyesini ölçer.

4) Perceptual Speed: Kişinin algısal hızını ölçer.

5) Visual Memory: Kişinin görsel hafıza kapasitesini ölçer.

6) Concentration: Kişinin konsantrasyon seviyesini ölçer.

7) Running Memory Span: Kişinin işitsel hafızasının ölçer.

8) Cube Rotation: Kişinin üç boyut algısını ölçer.

9) Spataial Orientation: Kişinin yön algısını ölçer.

10) Aircraft Recognition: Türk Hava Yollarına ait uçakların kişi tarafından ne kadar bilindiğini ölçer.

DLR2 Sınavı

DLR1 Sınavında ölçülen kabiliyetleri yeterli görülen kişiler, 2 Alman psikologdan ve 1 Türk kaptan pilottan oluşan jüri karşısında yaklaşık 1 saat boyunca psikolojik bir sınava tabi tutulur.