Airbus A320 CEO Ve NEO Farkı

Airbus A320 sadece şimdiye kadar yapılmış en popüler Airbus uçağı değil. Şu anda Boeing 737 tarafından tutulan bir nokta olan dünyada en çok satılan uçak noktasına hızla yaklaşmakta (ve yakında ele geçirebilir).

Ancak 737 üretiminde kritik dönem yaratan 737 MAX serisi üzerine tepkileri üzerine taşıyan Boeing’in aksine, Airbus aslında A320’nin iki versiyonunu, orijinal A320ceo ve yeni A320neo’yu sunuyor. Eski ‘ceo’ mevcut motor seçeneği, ‘neo’ ise yeni motor seçeneğidir. Ancak bu sadece farklı bir motor mu yoksa Airbus gelecek nesiller için uçağı yeniden tasarlamak için zaman harcadı mı?

Nasıl Karşılaştırılır?

A320neo’nun aslında A320ceo’dan biraz daha büyük olduğunu görebiliriz. Bu, daha fazla yakıt taşıyabileceği, daha uzun menzilli uçabileceği, daha fazla yolcu sığabileceği ve biraz daha hızlı uçabileceği anlamına gelir.

En büyük gelişmenin farklı motor olduğunu söylemeye gerek yok. Yeni motor seçeneği daha yakıt tasarruflu, daha sessiz ve mesafeyi zorluyor.

Ancak bunlar sadece yüzey seviyesindeki gelişmelerdir. A320neo’da da çok daha fazlası var.

Kanat uçları – Airbus, A320’de işlevsel olarak işe yarayan ancak gerçekte artan bir şekilde sürüklenen küçük üçgen kanat uçlarına sahipti. Boeing’i kopyalayarak ve “sharklet” olarak adlandırılan büyük bir kavisli kanat ucunu içeren Airbus, yakıt verimliliğini% 7’ye kadar büyük oranda artırabilirdi.

Kabin – Kabin, daha iyi basınçlandırma, daha büyük bagaj alanı, gürültü azaltma, LED aydınlatma ve daha fazla yolcu konforu için modern bir oturma tasarımı ile geliştirilmiştir.

Fiyatlar Ne Düzeyde?

Fiyatlara baktığımızda, bu gelişmelerin nispeten ucuz olduğunu görüyoruz.

A320ceo – 100 milyon ABD doları
A320neo – 110 milyon ABD doları

Sadece 10 milyon dolar daha fazla olan Airbus A320NEO, yakıt tasarrufu yapan ve selefini kolaylıkla geride bırakan bir uçak sunuyor…

Temel olarak, A320neo’nun (motorların dışında) bu gelişmeleri eski A320’lerde geriye dönük olarak kolayca monte edilebilir. Böylece, A320neo’nun tüm yakıt iyileştirmelerine sahip olan ve önyükleme için 100 ekstra deniz mili olan A320ceo’nun hibrit bir “geliştirilmiş” versiyonu oluşturulabilir.

Bu nedenle, şu an için yalnızca 48 sipariş kalmasına rağmen, havayollarının A320’yi sipariş etmek için zorunlu bir nedeni var.

Airbus’ın müşterilerini neo sürümüne geçmeleri için teşvik etmesi muhtemeldir (A330 programında olduğu gibi).

  • Site İçi Yorumlar
Avatar
  • Emre8 ay önce
  • MAX serisine göre daha iyi 😃