Nasıl Pilot Olunur?

Havacılık sektörü günden güne gelişim gösteren, kendini sıklıkla yenileyen ve gündemden düşmeyen bir sektördür. Sektöre ait bir çok alan, alanlara aitte dallar mevcuttur. Mesleki alanda pilot dalına nasıl sahip oluruz peki? Bugün biraz ondan bahsedeceğiz ve mümkün olduğunca en detaylı bilgiyi sizlere aktarmaya gayret edeceğiz. Sizlerden temennimiz sıkılmadan, dikkatlice bu yazıyı okumanızdır. Konu ile ilgili sorularınızı Soru – Cevap Platformu üzerinden sorabilirsiniz. Şimdi konumuza başlıklar halinde göz atalım.

> Pilot Nedir? Ne Yapar?

Pilot, kendi yetkinliği ve becerisi kapsamında bulunduğu dalın hava aracını kumanda eden, yöneten ve belli sorumluluklara sahip kimsedir. Yani anlayacağınız o ki sadece havayolu pilotluğu yok elbette. Sportif, askeri ve hatta drone pilotluğu yine pilot dalına aittir. Bizim üzerine durduğumuz dal havayolu pilotluğu üzerine elbette.

> Neden Pilot Olmalıyım?

Bu sorunun cevabı tamamen size bağlı. Kimisi yaşam şartları ve maaşı için bu mesleği arzulasa dahi, kimisi de hayali olanı gerçeğe çevirmek ve tutkusunu yaşamak için bu mesleği istemektedir. Peki ya siz?

> Pilotlar Neden Yüksek Maaşa Sahip?

Her dalın pilotu bir birinden farklı, kapsamlı ve zorlu dersler alır, mülakatlara dahil olur. Nihayetinde herkes verdiği emeğin karşılığını eksiksizce ister. Havayolu pilotları emeklerinin yanında ciddi rakamlarda bu meslek için yatırım yaparlar. Elbette ileriye dönük kendileri için yapılan bir yatırım değil bu. Kısmen kendileri için olsada yatırımı (harcama olarak da nitelendirebiliriz.) eğitim kurumlarına ücret niteliğinde yapar. Dolayısıyla harcanan mesai, verilen emek ve ödenen ücreti kısa sürede karşılamak için yüksek maaş almaktadırlar. Her terin hakkı farklıdır.

> Pilot Olmanın Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları;

 • Yüksek Maaş
 • Kaliteli Yaşam Şartları
 • Farklı Ülkeleri Ziyaret Edebilme
 • Farklı Kültürleri Keşfedebilme
 • Şirket İçi Fırsatlardan Yararlanabilme

Dezavantajları;

 • Uykusuzluk
 • Zamansızlık
 • Yorgunluk (Elbette her meslek sahibi yorulur. Fakat bu farklı, acı tatlı bir yorgunluk. 🙂 )

> Nasıl Pilot Olunur?

Pilot olmak için önünüzde fazla bir seçenek yok. Ya üniversitede Pilotaj bölümü okuyacaksınız ya da uçuş okulundan eğitim alacaksınız. Elbette bizim önerimiz uçuş okullarından eğitim almanız ve o yol ile pilot olmanız. Neden? diyecek olursanız; üniversitede pilotaj okuduğunuzu varsayalım. İleride şirketten atılma veya bu tarz mesleğe son verici bir durum yaşarsanız elinizde alternatif olmuş olmayacak. Pilotaj mezunusunuz, mesleki seçiminiz diploma olarak oldukça kısıtlı kalmaktadır. Nitekim farklı bir bölüm okur ve uçuş okuluna girerseniz olası olumsuz bir durumda elinizin altında her zaman bir alternatif olur. Dolayısıyla yine ilgi alanınıza giren bir üniversite bölümünü okumanız sizin oldukça faydanıza. Ayrıca; uçuş okullarının 18-21 ayda verdiği eğitimi siz üniversitede 4 yılda almış olacaksınız. Sanki gereği yok gibi?

> Uçuş Okullarına Nasıl Girilir?

Uçuş okullarına talep edilen ücreti, sağlık yeterliliğinizi beyan eden belge ve sağlam ingilizceniz ile girebilirsiniz. Kimi okul ücret konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Uçuş okulları kriterine tam olarak dahil olamasa bile THY Akademi de seçenekleriniz arasında olabilir. THY Akademi, yine uçuş okulları gibi ücretlidir. Fakat sunduğu imkan sayesinde ileriye dönük olarak maaş kesintili şekilde ödeme sağlayabilmektesiniz. Bu süreç doğrultusunda şirket ile 10 yıllık bir taahhüt imzalarsınız. Taahhütünüze göre belirtilen süre boyunca Türk Hava Yollarında pilot olarak çalışacağınızı beyan edersiniz. Şayet, yine belirtilen sürede şirketten ayrılma gibi bir durumunuz olursa Türk Hava Yolları eğitim ücretini sizden talep eder.

> Uçuş Okullarının Ücretleri Nedir?

Uçuş okullarında fiyatlar 65.000€ ile 75.000€ arasında değişmektedir. Kimi okullar type eğitimini de standart eğitiminize opsiyonel olarak dahil edebilmektedir. Bu ücret ise ortalama 35.000€ ile 50.000€ arasında şirkete göre değişmektedir.

Yabancı Dil Olmadan Pilot Olabilir Miyim?

Elbette hayır. Havacılığın dili İngilizce’dir. Dolayısıyla en gerekli husustur. İngilizce’ye sahip olmayan bir kişi havacılık sektöründe pilotluk harici de olsa yer alamaz.

> Pilot Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

 • Sağlam bir ingilizce,
 • Class 1 sağlık sertifikası,
 • Boy Kilo endeksi uygunluğu
 • ATPL sahibi olmak. ( Uçuş okulu, üniversite veya THY Akademi eğitiminde elde edilen havayolu nakliye pilotu lisansı)

> Class 1 Sağlık Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Bu sertifika pilotaja uygun olup olmadığınızı beyan eden bir sertifikadır. Şayet pilotaja elverişli iseniz SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) izinli ve onaylı sağlık kuruluşlarından bu sertifikayı alabilirsiniz. Bu sertifika olmadan pilot olmanız ne yazık ki imkansız.