Sabiha Gökçen Biyografisi

Sabiha Gökçen, 21.03.1913 tarihinde Bursa’da doğdu. 1925’te Bursa gezisi sırasında Atatürk (Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk başkanı) tarafından kabul edildi ve Ankara’ya getirildi. Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden hemen sonra, Atatürk ona 19 Aralık 1934’te Gökçen soyadını verdi. Gök, Türkçede gök anlamına gelir ve Gökçen, ‘göğe ait ya da ilişkili’ anlamına gelir.

Ancak, o tarihte bir havacı değildi, Sabiha’nın uçmak için bir tutku geliştirmesi sadece altı ay sonraydı. Eğitimini Çankaya İlköğretim Okulu ve Üsküdar Kız Koleji’nde tamamladı. 1935 yılında Türk Havacılık Birliği’nin “Türk Kuşu” Sivil Havacılık Okulu’na kaydoldu.

Kayma konusunda ileri eğitim için yedi erkek öğrenciyle birlikte Rusya’ya gönderildi; Daha sonra 1936’da Eskişehir Askeri Havacılık Akademisi’ne girdi. Eskişehir’deki İlk Uçak Alayı’nda eğitim aldı ve avcı ve bombardıman uçakları ile uçtu. 1937 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı’nın katıldığı bir törenle Türkiye Havacılık Birliği ‘Murassa’ – Tatlandırma – Madalyon ile verildi.

Aynı yıl askeri havacılık rozeti de aldı.

Sabiha Gökçen, 1935 yılında Pilot Okuluna devam edip bitirdikten sonra pilot oldu.

Balkan ülkelerini resmi olarak Atina Yunanistan ‘da ziyaret etti.

Sabiha Gökçen, 1955 yılına kadar Türk kuş da Baş Öğretim Görevlisi olarak kaldı.

1938’de Balkan ülkelerinde büyük beğeni toplayan bir yetkili olarak uçtu.

Daha sonra, 1955 yılına kadar görev yaptığı Türk Havacılık Birliği “Türk Kuşu” na şef antrenör olarak atandı ve daha sonra dernek yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1964 yılına kadar 28 yıl boyunca dünyanın dört bir yanında uçtu.

1953 ve 1959’da ABD’ye davet edildi ve ziyaretleri sırasında Türk halkını ve Türk kadınlarını terfi ettirdi.

Sabiha, 1996 yılında USAF – ABD Hava Kuvvetleri tarafından yayınlanan “Tarihin En Büyük Aviators” posteri için tek kadın pilot olarak seçildi.

En son 88 yaşındayken Daniel Acton’la birlikte bir Falcon 2000 uçağı pilotluğunu yaptı.