İSTANBUL HAVALİMANI’NDA SON DURUM NE ?

Bugünkü yazımızda 29 Ekim’de resmî açılışı yapılan ve 31 Ekim’de kısmen uçuşlara açılan İstanbul’un yeni, dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul Havalimanı’ndaki son durumu değerlendireceğiz. Temeli atıldığından bu yana ülkemizin gündeminden hiç düşmeyen İstanbul Havalimanı birçok alanda ilklerin öncüsü oldu.

1,4 milyon metrekarelik terminal alanıyla dünyanın tek çatı altındaki en büyük yolcu terminali ünvanını elinde bulunduran havalimanı aynı zamanda yapısında kullanılan çelik, demir vb. malzemelerin miktarıyla da adından sıkça söz ettirdi.

Hadi şimdi büyük taşınmanın önce 29 Ekim’de, daha sonra 31 Aralık’ta ardından da 3 Mart’ta yapılacağı açıklanan meydanda operasyonel açıdan son gelişmelere daha yakından bakalım.

SEFER SAYILARI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR !

Bilindiği üzere İstanbul Havalimanı’ndan ilk ticari uçuş 31 Ekim’de Boeing 777 tipi uçak ile Ankara Esenboğa Havalimanı’na gerçekleştirildi. Kalkış izninin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından verildiği seferde çok sayıda davetli ve konuğun yanı sıra Türk Hava Yolları yönetim kurulu başkanı İlker Aycı da yer almıştı.

İlk haftalarda 5 destinasyona uçuş gerçekleştirilen meydanda sefer sayıları gün geçtikçe artırıldı. Önce 8’e daha sonra ise 19’a çıkarılan destinasyon sayısı ile birlikte İstanbul Havalimanı yurtiçinde ve yurtdışında birçok önemli noktayla buluştu. Londra, Münih, Paris, Aşkabat bunlardan sadece bazıları.

TERMİNALDE DURUM NE ?

Terminalde yer alan 5 koldan 1’i iç hatlara, 4’ü ise dışhatlara hizmet veriyor. Açılışta 2 iskele ile (F ve G kapıları) hizmet vermeye başlayan İstanbul Havalimanı’nda büyük taşınmaya kadar olan süreçte çeşitli alanlar test ediliyor. Haftalar ilerledikçe bir diğer yolcu iskelesi de (D kapıları) hizmete alındı. 19 noktaya yapılan seferlerin bazıları ise bu günlerde busgate olarak adlandırılan otobüs aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor.

Yolcu köprülerinde yeteri kadar alan olmasına rağmen bu kapıların da denenerek test edilmesi operasyonel süreç açısından olumlu bir adım olarak görülüyor. Terminalin tüm kollarında hemen hemen çalışmaların tamamlandığını söyleyebilmekle birlikte geri kalan iki iskelenin de (A ve B kapıları) önümüzdeki günlerde yolcu kabulüne başlaması bekleniyor.

DEVASA BİR DUTY-FREE !

İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük yolcu terminaline sahip demiştik yazımızın başında. Hem ferah hem de ışıl ışıl bir havalimanına da elbet güzel bir alışveriş alanı yakışırdı. Yaklaşık olarak 55.000 metrekare alışveriş alanı bulunacak olan terminalde pasaport kontrol sonrası Duty-Free alanlarının ilk fazı Ocak ayının ortalarında hizmete alındı.

Uni-Free tarafından işletilen kocaman bir Duty-Free alanının yanı sıra dünyaca ünlü birçok markanın da pasaport kontrol sonrası mağazaları açılmak için gün sayıyor. ATÜ tarafından işletilen Duty-Free’nin de GrandBazaar konseptiyle yeni havalimanında yerini aldığını da not düşmeden olmaz. Kısacası pasaport kontrolünden sonra kendinizi alışveriş manyağına dönüşmüş olarak bulabilirsiniz, aman dikkat uçağı kaçırmayın 🙂

ULAŞIM SANILDIĞI KADAR ZOR MU ?

M11 Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Hattın bitirilme tarihi olarak 2019 yılı lanse edilse de belirtilen süreçte metro inşaatının bitirilmesi olanaksız gözüküyor

İyimser bir tahminle 2020 yılında bu hattın bitirilebileceğini varsayabiliriz. İstanbul’un kuzey aksında yer alan bir Havalimanı ulaşım için metronun olmayışı büyük bir eksiklik olsa da İstanbul’un çeşitli semtlerinden barajlı lüks taşımacılık hizmeti veren Havaist otobüsleriyle alana ulaşabilirsiniz.

Yine İETT tarafından düzenlenen H2 Mecidiyeköy, H3 Halkalı ve H4 Atatürk Havalimanı kalkışlı seferler ile de 5,20₺ karşılığında İstanbul Havalimanı’na erişebilirsiniz. Seferlerin detayları için ayrıca Havaist ve İETT web sitelerinden bilgi alabailirsiniz.

BÜYÜK TAŞINMA NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK ?

Geçtiğimiz günlerde yapılan son toplantıdan çıkan karar henüz resmî olarak açıklanmasa da daha önce büyük taşınmanın Mart ayında yapılacağı duyurulmuştu.

Basında yer alan bazı haberlere göre ise masada Nisan ayının olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde konuyla ilgili olarak nihai kararı da içeren bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.