Transponder Nedir?

2 dakika


1
Transponder Nedir?

Transponder; hava araçlarında bulunan, radyo frekansı ile sorgulandığında bir yanıt üreten ve yayınlayan elektronik cihaz. Bazı kaynaklarda XPDR, XPNDR, TPDR veya TP şeklinde kısaltılır. Hava aracındaki transponder yerdeki ikincil radarlarla ve diğer uçaklardaki çarpışmayı önleyici sistemlerle sinyaller vasıtasıyla haberleşir. Mode C ve Mode S transponderler basınç altimetresinden aldıkları irtifa bilgisini de yayınlayabilirler.

Transponder kavramı 1940’larda İngilizce transmitter (verici) ve responder (yanıtlayıcı) sözcüklerinden türetilmiştir.

MODE-S ve MODE-C Kavramları Nedir?

Mode-S kullanılmakta olan İkincil Gözetim Radarın (SSR) yeni tekniklerle geliştirilmiş bir modeli olarak, hava trafik kontrol birimlerine uçağın tescil işareti, mevkii, irtifa, hız ve bir sonraki rapor noktasına tahmini varış zamanı gibi bilgileri iletme kabiliyetine sahipken; Mode-C sadece uçağın kimliği ve irtifasını tespit eden transponder’dır.

Transponder’ın Çalışma Prensibi Nedir?

Transponder yer istasyonundan gelen sorgulama işaretlerini alır ve örneğin uçağın konumunu kapsayan bilgiler bulunan yanıtı bir koda dönüştürür ve belirli bir yöne dönük olmayarak yayınlar. Transponder yer istasyonundan bir sorgulama sırasında okunabilen 56 bit genişlikteki verileri borda havacılık sistemlerinde bulunan değişik 256 adet İkili Veri Depolama yazmacından (Binary Data Store (BDS) Registers) sağlar.

Yazmaç tüm Mod S yanıtını ya da bir belirlenmiş ADS-B Otomatik Bağımlı Gözetim-Radyo yayınını (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) içerir. ADS-B uçağın GPS konumu, hızı ya da sınıfı gibi bazı ilave bilgileri de içerebilir. Bu yazmaçlar bazen Ground Initiated Comm B (GICB) yazmaçları olarakta adlandırılır. Bu yazmaçların içeriği ve kullanımı Uluslararası Sivil Havacılık Kurumunun (ICAO) 9688 nolu dokümanında belirtilmiştir.

Belirlenmiş bir süre içinde güncellenmemiş yazmaçların içeriği transponder tarafından silinir. On altılı adresle (hexadecimal) çalışan yazmaçlar örneğin BDS 05h (bazı yayınlarda BDS 0,5) Squitter modunda uçağın güncel GPS konum bilgisini de içerir. Kullanılan yazmaçlardan bazıları aşağıdaki 1 nolu çizelgede yer almaktadır.

 

 

Transponder’ın Üzerindeki Tuşlar Ne İşe Yarar?

 


Like it? Share with your friends!

1

Ne Hissettin?

Üzgünüm Üzgünüm
1
Üzgünüm
Gerçekten mi? Gerçekten mi?
0
Gerçekten mi?
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Berbat Berbat
0
Berbat
Pilotistan

Yönetim

Pilotistan, 2015 Ağustos ayında kurulan bir topluluktur. Çeşitli havacılık faaliyetlerinin yanında eksik olan havacılık bilgi birikimini arttırmak amacıyla blog içerikleri paylaşmaktadır. Ekibinde sektör çalışanlarına yer veren Pilotistan, topluluğunda ki sayıyı günden güne arttırmak için stabil olarak çalışmaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Anket
Karar vermek veya görüşleri belirlemek için oylama
İçerik
Gömme ve görseller ile biçimlendirilmiş metin
Liste
Klasik Liste
Sıralanmış Liste
İyi - kötü Değerlendirme
Görsel
Fotoğraf veya GIF