Turkish Aviation Academy İçin Nasıl Hazırlık Yapmalısınız?

Ülkemizde fazlaca rağbet göre Turkish Aviation Academy, bir çok pilot adayına kol kanat olmaktadır. Sonradan ödeme opsiyonu, üst düzey kalitede eğitim, kariyer netliği, iş garantisi derken hemen hemen her pilot adayının ilk adresi olmaktadır. Peki nedir buranın koşulları, ne istemektedir adaylardan? Academy için önceden yazdığımız özet bilgiler arasında yer almaktadır bilgiler. Okumak ve bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Peki, kriterleri geçmeden önce hazır olmak, en azından temel yapmak istiyorsanız neler yapmalısınız? Madde madde sıralayarak her birini açıklayalım şimdi.

      1. Kişiliğinizi Belirleyin

Her havayolu için pilot adayının kişiliği mühimdir ve göz önüne alınmaktadır. Ya göründüğünüz gibi olun, ya da olduğunuz gibi görünün. Kimseden bir şey saklamak zorunda değilsiniz. Kendi benliğiniz aslınızı yansıtmaz, yaşatır. İşe kendinizi sevmek ve önemsemek ile başlayın. Elbet sonu ego denen yaratık ile bitmemeli. Tavrınızı koruyun, soğuk kanlı ve düşünceli olmaya elverişli olun. Kokpitte bir çok stres ve süpriz sizleri bekliyor olacak… Havayolları kişilik ölçmek için CRM denen yola başvurmaktadır. Sizi çağırırlar, sabah 10 da burda ol iki lak lak edelim çayımızı iç derler. Elbette böyle zarif şekilde davet edilmezsiniz ama yol buraya çıkar. 2-3 alanında uzman kişi karşınıza geçer. Muhabbete başlar. İşte nerede yaşıyorsun, kimle yaşıyorsun, neden pilotluk, neden biz gibisinden türlü sorular sorarlar sizlere. Bunlarla bitmiyor tabii. Havacılık kuralları ve bilgisine ne kadar sahip olduğunuzu da şöyle üstten bir tartıyorlar. Siz sakin olun,tavrınızı koruyun ve gerçekçi olun. Siz ne iseniz yaşamınız da o dur. Yaşamınızı bire bir anlatın. Elbette sorulan sorular çerçevesi içerisinde anlatın yaşamınızı. Fazla detay insan sıkar.

 

     2. Veriler Toplayarak Bilginizi Arttırın

Havacılık bilginizi üst seviye olmasa da temelden yetecek kadar arttırmaya çalışın. Sonuçta siz oraya anında uçmaya değil, uçmayı öğrenmek amacıyla gidiyorsunuz. Şöyle düşünün, Lise zamanlarınızda okula gitmeden önce hanginiz konuyu tamamen öğrenip okulda konu anlattınız ya da sınav oldunuz? Elbette hiç biriniz. Turkish Aviation Academy de aynen bir okuldur. Üniformanızı giyer, tecrübeli eğitmen tarafından eğitim alırsınız. Tıpkı okul hayatınız gibi.

Gerçekçi ve mübalağasız verileri bir araya getirerek kendinize bir bilgi hazırlayın. Bu bilgileri tekrar edin, günlük hayatınıza dahil etmeye çalışın. Kendinizi bir havacılık topluluğu içine atın. Hem bilgi artışınız olur, hem kişiliğiniz oturur, hem de çevre edinmiş olursunuz.

 

3. Yabancı Dile Hakimiyet Sağlayın

Havacılığın ana dili ingilizcedir. Dolayısıyla her adayın sağlam ve dinamik bir ingilizceye sahip olması zorunludur. Nitekim artık şirketler ek yabancı dil bile arayabiliyor. İtalyancasından tutun rusçasına, çincesinden tutun japoncasına kadar her dil kabul. Klasikleşen tek dil Almanca. Yani ingilizceniz iyiyse ve ek olarak Almanca biliyorsanız boş yere övünmeyin. Çünkü bir çok aday da sizin gibi orada olacak Almancam var sen hayırdır dermişcesine…

 

     4. Yaşamınızı Stressiz Tutun

Açıklamaya gerek yoktur diye düşünmek lazım bu başlığı.. Yaşamınız kişiliğinizi yansıttığından dolayı davranışlarınız yaşamınıza göre şekillenmektedir. Siz stres altında oldukça sert ve kuralsız bir kişiliğe sahip olacaksınız. Sabırsızlığınız da cabası…

 

     5. Spor Yapın

Şaka gibi gelmesin. Alın size kolay bir hazırlık süreci. Spor yaparak hem boy/kilo endeksinizi korur, hem stres atar, hem çevre edinir hem de sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Kolay bir basamak gibi duruyor evet. “Ne alaka la spor”da diyenler oluyordur elbet. Demeyin, uygulayın ve yararlarını görün.

 

Her aday için başarılar dilemek düşer bizlere de. Her basamakta destekçiniz olmak için bizler buradayız. Sorularınızı cevaplamaya hazırız ve size yeni bilgiler katmak için olduğunca çalışmaktayız.

“Gökyüzünüz Bol Olsun!”