Uçakların Yıldırımlarla İlişkisi

Kötü hava koşullarında bir çoğumuz sokağa çıkmak istemeyiz. İçimiz daralır belki de… Peki uçaklar? “Ay bugün hava kötü, hiç uçacak havam yok” deme lüksleri var mı? Elbette yok.

Her birimizin binasında paratoner bulunur. Bu paratonerler bina çatılarında yıldırımlardan korunmak amacıyla yer alır. Paratonere isabet eden yıldırım, paratoner sistemi doğrultusunda toprağa aktarılır ve binaya isabet durumu engellenmiş olur. Yine aynı sistem uçaklar da da mevcuttur. Peki nasıl?

Uçakların kanatlarında, kanat uçlarında ve gövdenin belli başlı kısımlarında paratoner sistemi bulunur. Bu sistem sayesinde uçağa isabet eden yıldırım gövde üzerinde toplanır ve firar çubuğunda yeryüzüne fırlatılır.

Aslında yıldırım tüm gövdeyi dolaşı ve sarar. Lâkin pek bir etki yaratmaz. Gövdeyi kaplayan enerji, firar bölgesinde toplanır ve hasar yaratmadan gövdeden yeryüzüne doğru terk edilir.

Elbette kabin içi bu durumdan pek bir az durumdan etkilenir. Tabii yolcular elektrik akımına kapılmaz, güzel hayallere girmeyelim şimdi. Anlık olarak kabin içinde elektrik gider. Kısa bir süre sonrasında (ortalama 4 saniye) kabin tekrardan elektriğe kavuşur. Hani kısa bir süre kabinde ışık yanmaz, başka da pek bir hadise gerçekleşmez. Yıldırım olayından kokpit pek etkilenmez açıkçası. İsabet yerine göre değişir bu durum. Kabin ve kokpit elektriği genelde bağımsızdır güvenlik dolayısıyla.

Böyle bir duru sonrası kontrol ve güvenlik tedbiri amacıyla uçak rutin harici bakıma alınır ve kontrolleri yapılır.

  • Site İçi Yorumlar
Avatar
  • Metaren1 sene önce
  • “Her birimizin binasında paratoner bulunur” derken? Müteahitler bu paratoneri evimizin çatısına falan koyuyorlar mı acaba ? Bilginiz var mı ?

Avatar
  • fevziamca1 sene önce
  • gerçekten güzel bir yazı olmuş. görsellerle desteklenmesi daha iyi olurdu.