Uçakların Yıldırımlarla İlişkisi

1 dakika


1

Kötü hava koşullarında bir çoğumuz sokağa çıkmak istemeyiz. İçimiz daralır belki de… Peki uçaklar? “Ay bugün hava kötü, hiç uçacak havam yok” deme lüksleri var mı? Elbette yok.

Her birimizin binasında paratoner bulunur. Bu paratonerler bina çatılarında yıldırımlardan korunmak amacıyla yer alır. Paratonere isabet eden yıldırım, paratoner sistemi doğrultusunda toprağa aktarılır ve binaya isabet durumu engellenmiş olur. Yine aynı sistem uçaklar da da mevcuttur. Peki nasıl?

Uçakların kanatlarında, kanat uçlarında ve gövdenin belli başlı kısımlarında paratoner sistemi bulunur. Bu sistem sayesinde uçağa isabet eden yıldırım gövde üzerinde toplanır ve firar çubuğunda yeryüzüne fırlatılır.

Aslında yıldırım tüm gövdeyi dolaşı ve sarar. Lâkin pek bir etki yaratmaz. Gövdeyi kaplayan enerji, firar bölgesinde toplanır ve hasar yaratmadan gövdeden yeryüzüne doğru terk edilir.

Elbette kabin içi bu durumdan pek bir az durumdan etkilenir. Tabii yolcular elektrik akımına kapılmaz, güzel hayallere girmeyelim şimdi. Anlık olarak kabin içinde elektrik gider. Kısa bir süre sonrasında (ortalama 4 saniye) kabin tekrardan elektriğe kavuşur. Hani kısa bir süre kabinde ışık yanmaz, başka da pek bir hadise gerçekleşmez. Yıldırım olayından kokpit pek etkilenmez açıkçası. İsabet yerine göre değişir bu durum. Kabin ve kokpit elektriği genelde bağımsızdır güvenlik dolayısıyla.

Böyle bir duru sonrası kontrol ve güvenlik tedbiri amacıyla uçak rutin harici bakıma alınır ve kontrolleri yapılır.


Like it? Share with your friends!

1

Ne Hissettin?

Üzgünüm Üzgünüm
0
Üzgünüm
Gerçekten mi? Gerçekten mi?
2
Gerçekten mi?
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Berbat Berbat
0
Berbat
Pilotistan

Yönetim

Pilotistan, 2015 Ağustos ayında kurulan bir topluluktur. Çeşitli havacılık faaliyetlerinin yanında eksik olan havacılık bilgi birikimini arttırmak amacıyla blog içerikleri paylaşmaktadır. Ekibinde sektör çalışanlarına yer veren Pilotistan, topluluğunda ki sayıyı günden güne arttırmak için stabil olarak çalışmaktadır.

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. “Her birimizin binasında paratoner bulunur” derken? Müteahitler bu paratoneri evimizin çatısına falan koyuyorlar mı acaba ? Bilginiz var mı ?

Bir Biçim Seçin
Anket
Karar vermek veya görüşleri belirlemek için oylama
İçerik
Gömme ve görseller ile biçimlendirilmiş metin
Liste
Klasik Liste
Sıralanmış Liste
İyi - kötü Değerlendirme
Görsel
Fotoğraf veya GIF