Havayolu İttifakı

Yardımlaşma ve dayanışma insanlar için ne kadar mühim ise şirket politikaları için de aynen o derece mühimdir. Dolayısıyla bu sebepten yola çıkarak rekabet içine giren 3 önemli havayolu ittifakı vardır. İttifak denilmesine bakmayın, her havayolu bir biri ile rekabet içindedir. Aynı ittifak içinde yer alan havayolları dahi bir birlerine rakiptir ve rekabet içindedir.

Asıl amaç ortak uçuş planları hazırlayarak uçuş maliyetini minimuma düşürmek ve yolculara gerek en iyi hizmeti sunmaktır. Yani minimum gider, maksimum kalite/hizmet mantığı rol oynuyor bu ittifaklarda.

Ortak uçuş planlarından ziyade bir havayolunun aktif olmadıği bir meydanda aktif olması sağlanıyor aslında. Şirket oraya uçmuyor, uçuruyor aslında.. Elbette faydaları bu kadarı ile sınırlı değil.

Bir farklı açıdan bakılınca, diğer havayollarının gelişimine de olanak sağlıyor. Sektör piyasasında değer kaybeden bir havayolu, herhangi bir ittifaka katılım sağlayarak tekrar gün yüzüne çıkabilir belki de. Düşünsenize; tarifeli plan yapmadan minimum gider ile uçuş yaptırıyorsunuz, ittifaklarınız gelişiminiz ve pazar payınızda ki artış için reklamınızı yapıyor… Hoş şeyler aslında bunlar. Nitekim bu hususlar her ne kadar yolculara yansıtılmasa da şirketler arasında büyük bir öneme ve önceliğe sahip. Bir havayolunun ittifakından atılması, o havayolunun kimliğini epey bir kötü duruma sokar.

Her ne kadar dayanışma ve yardımlaşma amacı olsa da bu ittifakların diğer yüzünden baktığımız zaman rekabet sorununa yol açtığını da görebiliriz. Peki kim bu ittifaklar? Biraz tanıyalım:

 • Star Alliance

Dünyanın en büyük havayolu ittifakıdır. 14 Mayıs 1997’de kurulmuştur ve merkezi Frankfurt’tur. Frankfurt oluşunun sebebi ise kurucunun alman firması Lufthansa oluşudur. 193 ülkede 1320 meydana hizmet vermektedir. Günlük ortalama 18,500 kalkış yapan uçak mevcuttur. Ayrıca 1000’den fazla lounge’a sahiptir. Ne rakamlar ama, değil mi..?

Bazı üyeleri şunlardır:

 1. Turkish Airlines
 2. Lufthansa
 3. Air Canada
 4. THAI

United Airways

 • One World

1 Şubat 1999 tarihinde kurulmuştur. Merkezi Kanada’dır. Daha çok Amerika kıtasına hitap eder. 5 ana kurucusu mevcuttur. Bunlar:

American Airlines – Qantas – British Airways – Cathay Pacific – Canadian Airlines

Bazı üyeleri şunlardır:

 1. Qantas
 2. British Airways
 3. Qatar Airways
 4. American Airlines
 5. Finnair
 • SkyTeam

2000 yılında AirFrance tarafından kurulmuştur. Merkezi Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır. 177 ülkede 1074 meydana hizmet vermektedir. Günlük ortalama 16,500 uçak kalkış yapmaktadır.

Bazı Üyeleri:

 1. AirFrance
 2. Vietnam Airlines
 3. Korean
 4. Delta
 5. Aeroflot