Gelmiş Gelecek Ve Günümüz Uçakları

17 Aralık 1903’te uçaklar için temeller atmaya başlanmıştı. Wright kardeşler ilgilerini çeken kuşları dikkatle ve hayranlıkla izlemeye başlamıştı. 17 Aralık 1903’te de geliştirip tasarladıkları el yapımı orta halli uçağı uçurmayı başardılar. Hatta ilk denemede daire çizmeyi bile başarmışlardı. Tabi o dönemler GPWS yok, ILS yok bişe yok. VFR kafasında ufak tur atmayı başarmışlardı. Uçuş ortalama bilinen 12 saniye sürdü ve 37 metre kat edilebildi. Elbet pes etmediler ve son denemelerinde 12 saniyeden 57 saniyeye çıkmayı başardılar. Neredeyse 1 dakika. İlke göre gayet güzel bir başarı. İlerleyen vakitlerde daha fazla gelişim kat ederek iniş takımı ve pilot koltuğu da dahil ettiler.

Güzel hikaye değil mi? 2 kardeş azim ve merak sonucu yeni bir devrim açmışlardı. Günümüz uçakları ne konumda peki? Daha ne kadar gelişebilirler? Şimdi devasa boyutlarda yüksek kapasiteli uçaklara sahip bir dünyada yaşıyoruz. Airbus A380, Airbus Beluga, Boeing 747.. Hepsi devasa büyüklüğe ve kapasiteye sahip. Ağırlıkları da cabası tabii. Zamanında çöp olan Concorde, günümüzde tekrar gözle aranır oldu. NASA’nın concorde tasarımının aynısı olan lakin daha ileri teknolojiye sahip bir uçak geliştirdiğine dair bazı açıklamalar ve bilgiler ortada dolaşmıyor değil. Şimdi, öncelikle Concorde neden piyasadan silindi ve şimdi neden yeniden hayat kazanmaya çalışıyor? Tartışılası bir husus değil mi? Yüksek maliyetli bakım ve yakıt tüketimi. Sonuç; minimum kâr.. Peki neden yeniden moda oldu bu? Her neyse.. Teknolojinin havacılık sektörü ile beraber gelişim sağladığı gözler önünde. Uçaklar artık son teknolojiye sahip bir metal yığınına döndü. Şirketler daha fazla yolcu almak için diz mesafesini kısar oldu. Hatta koltuklar bile inceldi artık. Bakmayın business classlara, onlar havayollarının can yelekleri.. Şu an ki uçaklarda yer alan teknoloji bile yetersiz gözüküyor emin olun. Şu tavanı camdan olan uçak tasarımını görmüşsünüzdür. Görmediyseniz bile yazı sonuna link bırakıyorum oradan göz atabilirsiniz. Yolcu el kol hareketi yapıyor, film aktifleşmesine yol açıyor. Yolcu da güneş ışığına maruz kalmıyor ve ferah bir yolculuk çekiyor falan. Lüzumsuz olan her türlü şey artık herkesin ilgi alanına girdi ne yazık ki. Elbet ki bu bir konsept tasarım. Gerçek olur mu olmaz mı bilinmez. Sorgulanacak şey şu, iyi mi yapıyoruz? Neden yapıyoruz? Günümüz uçakları belli standartlara sahip elbet. İpleri kaçırmadan her şeyi yapmak bize bağlı. İpleri kaçırmadan ama.. Şuan o standartlar doğrultusunda güzel işler yapılıyor elbet. Bakmayın aslında şu an ki teknoloji uçaklar için gayet yeterli ve stabil. Güvenlik zaten sektör gereği en üst seviyelerde. Herkes gelecekte nasıl uçakların olacağını merak ederken, gelmesi beklenen gelecek aslında geldi. Şuan başlangıç senaryolarını izliyoruz. Belki de bize gösterilen sadece bir fragman. Yeni gelecek bölümlerini hep beraber izleyebilmemiz dileğiyle.. Gökyüzünüz Bol Olsun.. Konsept Uçak Videosu İçin Tıklayın.
  • Site İçi Yorumlar
Avatar
  • Yazar11 ay önce
  • Çok başarılı bir yazı olmuş. Benim gibi uçaklara meraklı bir kişinin işine yarayacaktır. Yeni yazılarınızı bekliyor olacağım.