Uçuş Ekiplerinin Çalışma Süreleri

Yoğun tempoya sahip havacılık sektöründe uçuş ekipleri ne kadar mesaiye maruz kalıyor hiç merak ettiniz mi? Bu başlığı aslında ülkemiz de SHGM tarafından belirtilen kurallara göre ele almak istiyoruz aslında. Şimdi bazı haber ve duyurular var bu konu hakkında. SHGM kuralına göre bir uçucu ekip ayda maksimum 110 saat – yılda maksimum 1000 saat uçmaya müsaade etmektedir. Aşırı istatistiklere dayanan, akabinde uçuş saatini geçmiş olanlar için soruşturma süreci gerçekleşir. Bu soruşturma uçuş ekibinde ki saati aşan ve şirket arasında bir süreçtir. Gerek görülürse (istisnai durumlar harici) şirkete belirli bir ceza verilebilmektedir. Uçuş ekipleri ne fazla uçuş yapabilir ne fazla dinlenebilir. Dakik olacak şekilde ne eksik ne fazla uçuşunu ve dinlenme sürecini geçirir.Fazla dinlenme sonucu uçuş aksayabilir. Dolayısıyla şirket için problem doğar. Şöyle ki, sizler bile uçuşlarınıza 1-2 saat gidiyorsunuz sırf uçağı kaçırmamak için. İşte uçucu ekipte belli bir müddet öncesinde havalimanında bulunarak uçuş için planlamalarda bulunur. Şâyet uçuş ekibinde eksik olursa yedek ekipten tahsis edilebilmesi için de bu önlem alınılır ve uçuş ekibi de yolcular gibi erkenden meydanda bulunur. SHGM’nin sitesinde bulunan kural aynen şöyledir;

Genel Havacılık Faaliyetleri Madde 8-Ticari amaç dışında yapılan tüm havacılık faaliyetleri ile, ticari veya ticari amaç taşımayan eğitim faaliyetlerini kapsamakta olup, sınırlamalara ilişkin detaylar aşağıda verilmiştir.
  1. a) Sabit Kanat Hava Araçları İçin;
1) Tek pilot : 10 saat uçuş görev süresi, 6 saat uçuş süresi. 2) Çift pilot : 10 saat uçuş görev süresi, 8 saat uçuş süresi.
  1. b) Döner Kanat ve diğer hava araçları için ;
1) Tek pilot : 10 saat uçuş görev süresi, 5 saat uçuş süresi. 2) Çift pilot : 10 saat uçuş görev süresi, 7 saat uçuş süresi. Eğitim uçuşları ve paraşütle atlama hariç olmak üzere yukarıda belirtilen süreler en fazla 3 iniş kalkış için olup, her ilave inişte toplam uçuş süresinden 30 dakika düşülerek yapılır. Yukarıda belirtilen süreler günlük sınırlamalar olup, uçuş süreleri aylık 110, üç ayda 300, yıllık 1000 saati geçemez. Haftalık UGS azami 60 saattir. Dinlenme süreleri uçuş sürelerinin iki katından az olamaz. Çıkan bir haber de yine SHGM sitesinde duyurular kısmında yer almaktadır. Habere göre uçuş süresi aylık 110’dan 100’e , yıllık uçuş saati de 1000’den 900’e düşürülecek. Tüm haber için Tıklayınız.