Pilotlar Ne Kadar Maaş Alır?

Bu konu aslında ülkemizde büyük merak uyandıran ve hemen hemen herkesin merak ettiği konulardan birisidir. Nitekim pilotlar bu konudan pek hoşlanmaz ve konuşmama tarafında olurlar. Sonuçta onların yaptığı da bir iş ve meslek niteliğinde yer alıyorlar. Kimse gidip bir polise veya doktora maaşın ne kadar diye sormaz. En azından pilotlar kadar merak edilmez. Pilot mesleği yorucu, zahmetli ve zor bir meslek olsa da bir çok kişi bunun farkında değildir. Tek görevleri uçağı indirmek veya kaldırmak sanır. Ne kadar da masum 🙂 Ne yazık ki durumlar öyle değil işte. Her pilot büyük sorumluluk altındadır. Gerek yolcu gerekse uçaktan sorumludur. Ek olarak eğitim ve periyotlar halinde yapılan sınavlar vb. etkenler ekstra stres ve sorumluluğa yol açabilmektedir. Elbette sınavlar bilindiği gibi değil. Neyse, konuyu fazla kurcalamadan ve sizi de strese sokmadan ana başlık neticesinde yazımıza devam edelim. 🙂


Pilotların maaşları aslında şirkete göre değişmektedir. Belli olan standart bir maaş yoktur. Türkiye’de bulunan şirketleri ele alarak bir kaç örnek verebiliriz sadece. Ek olarak yabancı şirketlere göre yine örnekleme yolu ile bilgi verebiliriz.

Ülkemizde bir pilot ilk işe başlangıcında ortalama minimum 13.000 lira maaş almakta. Bu ücret 25.000-35.000 liralara kadar çıkabilmektedir. Bu durum tecrübe ve rütbenize göre değişiklik göstermektedir. Elbette daha az çalışan ve daha az çalıştığı için az maaş alan pilotlar mevcut. Onlar da hak ettiği ölçüde maaşlarını alıyor elbette. Zaten kimi kişiler bu mesleği maaşı için tercih ediyor. Sonrasında ise pes ederek mesleği terk ediyor zaten. Bu mesleği severek, isteyerek, azimli olarak, sabırlı olarak ve bilgiye sahip olarak yapmanız gerekir. Yoksa sizler de sadece ücreti ve hatta sırf halk arasında çekici gözükmek için tercih ediyorsanız iki adım öteden gitmeniz tavsiyemizdir. Yurt dışında mevzular yine aynı aslında. Onlar da para birimlerine göre ülkeleri açısından yine bizim ülkemiz gibi hak edilen miktarda maaş almaktadır. Örneğin;

Pegasus havayollarında çalışan bir kaptan pilotun maaşını 22.000 lira varsayalım. ( rakam örnektir! ) Yine aynı şekilde alman havayolu olan GermanWings’te çalışan bi kaptan pilot maaşını ele alalım. Her iki pilotun da tecrübe saatleri eşit olsun. ”ÖRNEK” olarak GermanWings kaptanının maaşı 20.000€ varsayalım. Ülkemizde şöyle bir algı gerçekleşiyor, ”Almanlar günümüz kuru ile 100.000 lira maaş alıyor ve daha çok kazanıyorlar”.. Neden? Neden sebepsiz ve sonuçsuz bir yargı? Nitekim almanya da türk lirası değil euro birimi kullanılıyor. Orada ki pilot demiyor ki ” Evet zengin oldum 100.000 Liram var.”. Saçmalık dolu bir düşünce ne yazık ki. Biz kendi ülkemizde 15.000 lira maaş alan birisi için 3000€ kazanıyor diyor muyuz?
Elbette hayır. Bu mesleğe sahip olmak isteyen kişilerin aklında bulunması için bu kısım bir nottur. Umarım aklınızda yer eder.


Nitekim ülkemizde bir pilotun minimum maaşı 12.000-13.000 cıvarındadır. Maksimum değer vardır diyemeyiz çünkü alacağınız maaş tecrübe ve şirkete bağlıdır.