Low Cost Havayolu Nedir?

Ülkemizde olduğu gibi daha nice ülkelerde hemen hemen çoğu kişi ucuza bilet bulmak için uzun süre sarf eder. Nitekim kimimiz sırf bilet ücretleri pahalı olduğu için uçuşlardan vazgeçebiliyoruz, yanlış mı?

Şimdi biraz ucuz biletlerin şah damarı olarak nitelendirdiğimiz low cost havayolları nedir ne değildir bir inceleyelim


Öncelikle low cost ne demektir? Türkçeye çevirdiğimizde düşük maliyet anlamına gelmektedir. Dolayısıyla konumuzun türkçe hali de düşük maliyetli havayolu oluyor. Peki nedir bu düşük maliyetli havayolu olayı?

Olay şudur ki,

Ek hizmetleri ücret karşılığında yolcularına sunan, tüm diğer masraflardan kaçınarak  bilet ücretini minimuma indirecek en düşük fiyat politikası kapsamında fiyat sunan havayoludur diyebiliriz. Örneğin, bagaj durumunuza göre ücret ödersiniz, yükünüz ne kadar fazla ise kendinize o kadar bagaj hakkı satın alabilirsiniz. Diğer bir örnek ise herkesin yargıladığı fakat low cost şirketler için önemli bir politika olan yemek konusu.. Yemek yemeyi tercih edenlerin yanında yemek yememeyi tercih edenlerde var. Nitekim herkesin damak tadı da aynı olmuyor. İşte low cost şirketler sizlere uçuş sırasında içerisinde ücret karşılığı damak tadınıza göre seçim yaparak istekte bulunabileceğiniz bir menü verir. Tabii yemek yememeyi tercih edecekseniz bu konuda özgürsünüz 🙂 Türkiye’de en önemli isim sahibi ve lider konumunda yer alan low cost şirket Pegasus Havayolları’dır. Şimdi Pegasus ismi geçince ” Su bile parayla kardeşim bu nedir böyle” dediğiniz anlar bir anda kafanızda canlanır gibi oldu sanki 🙂 Low cost prosedürlerinden birisi de budur. Yiyecek – İçecek ek hizmet ve masraf olarak yolcuya sunulur. Haliyle su da bir içecektir..

Sadece yemek ve bagaj mı sadece peki? Elbette hayır. Check-in, koltuk seçimi vb hususlar özel istek olarak değerlendirilerek bilet fiyatınızın üzerine ek masraf olarak işlenmektedir. Bu kavram sadece ülkemiz için geçerli değil elbette. Dünyada fazlaca low cost şirket bulunmaktadır. İşte bir kaç örnek;

  • GermanWings
  • Ryanair
  • EasyJet
  • WizzAir

Peki, low cost şirketlerin daha ucuz olması ve ek hizmetlerin ek masraflara yol açmasında ki bize olan yararı nedir? Ufak bir örnek ile bunu açıklayabiliriz. Gelin bir hayal kuralım,

İstanbul’da yaşıyorsunuz ve Atina’da 1 veya 2 günlük sürecek olan bir görüşmeniz var. 2 gün konaklama olacağı için valiz yerine bir sırt çantası alarak yola çıkıyorsunuz. Biletinizi online olarak veya acente tarafından satın almıyor, havalimanında kontuarda anlık olarak ilk uçağa bilet alacaksınız. Havayolumuz Pegasus olsun. En düşük paketi seçerek sadece el bagajı alarak bilet fiyatınız örnek olarak 250TL oluyor. Sizden sonra gelen kişi de aynı şekilde Atina’ya bilet alıyor varsayın. Kendisinin 1 valizi ve 1 el bagajı var. İşte o valizi olan kişi siz 250TL öderken o 300TL ödeyerek biletini alabiliyor. Sonuç olarak, gerek duymadığınız hiç bir hizmetten yararlanmıyorsunuz. Asıl olay, uçuşunuzu kişiselleştiriyorsunuz aslında bu noktada. Seçim yapmakta özgürsünüz. En pahalı yemeği satın alırken hiç almamayı da tercih edebilirsiniz. Low cost şirketlerde check-in esnasında şirketin online sistemi size rastgele koltuk ataması yapar. Memnun olmazsanız kişisel isteğiniz doğrultusunda boş olan tüm koltuklardan seçim yaparak ek masraf karşılığında dilediğiniz koltukta uçuşunuzu yapabiliyorsunuz.

Bonus Bilgiler;

  • Low cost şirketlerin yolculara sunduğu bu düşük maliyet politikası şirket içerisinde de aynen geçerli. Örneğin uçuş ekipleri için yatı mevzuları minimum süre ve minimum adette yer alıyor. Şöyle ki, Türk Hava Yollarında A320 filosunda çalışan bir pilot aylık ortalama ( örnek olarak ) 10 defa yatı yaparken Pegasus Havayollarında yine A320 filosunda yer alan bir pilot aylık ortalama ( yine örnek olarak ) 5-7 defa yatı yapmaktadır. Yani, sık sık uçuş ve fazladan iş varken minimum gider gerçekleşiyor. Zarar yerine kâr tercih ediliyor. Sebep, yatı sırasında uçuş ekibinin dışında uçuşun yapıldığı uçakta aynı o meydanda yatmaktadır. Yerde kalan her uçak low cost dahil olmak üzere tüm şirketler için zarardır.
  • Low cost şirketlerde de dahil olmak üzere tüm havayollarında uçağın doluluk oranına göre bilet fiyatları değişebilmektedir. Genelde uçuş tarihinden çok önce bilet satın almak daha kârlı oluyor. Kimi zaman uçuş tarihi yaklaştıkça bilet fiyatları bir anda yükselişe geçebiliyor. Şanslıysanız istisnaya denk gelerek yine ucuz biletin sahibi olabilirsiniz 🙂

Bonus bilgileri de aklınızda bulundurarak bilet alabilirsiniz artık 😉